Trwa ładowanie...
d2ql7pd

Ostrzeżenie dla NATO. "To za mało na Rosję"

Potencjał militarny NATO w Europie nie jest wystarczająco silny, aby w razie ataku Rosji obronić kraje bałtyckie - alarmuje szwedzki Badawczy Instytutu Obrony. Eksperci ze Skandynawii ostrzegają przed mocarstwowymi ambicjami Rosji Władimira Putina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szwedzi: Rosjanie zajęliby Rygę już po dwóch dniach
Szwedzi: Rosjanie zajęliby Rygę już po dwóch dniach (WP.PL, Fot: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej)
d2ql7pd

Raport szwedzkiego instytutu podkreśla agresywną retorykę Kremla wobec sąsiadów oraz wznowienie przez Federację Rosyjską zbrojeń. To - zdaniem Szwedów - stanowi realne zagrożenie nie tylko dla państw bałtyckich, ale również dla krajów Europy Zachodniej.

Autorzy opracowania są przekonani, że Rosja jest w stanie przeprowadzić dwie operacje militarne w różnych częściach kontynentu. Raport określa liczbę żołnierzy, którzy mogą w nich uczestniczyć na 300 tys. Tymczasem w razie ataku na jedno z państw bałtyckich NATO może wystawić najwyżej 40 tys. wojskowych - zauważają eksperci.

d2ql7pd

"Dwa dni i są w Rydze"

Szwedzi przeprowadzili też symulację ataku rosyjskiej armii na Łotwę. Wynik jest jednoznaczny: mimo wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu, Rosjanie zajęliby Rygę już po dwóch dniach działań.

Raport instytutu wskazuje również, że strategiczne znaczenie w razie ataku Rosji odegrają Wyspy Alandzkie i Gotlandia oraz - należący do Danii - Bornholm.

Zobacz także: Frasyniuk po zatrzymaniu: „Kaczyński ma wobec mnie dług wdzięczności”

Źródło: interia.pl

d2ql7pd

Podziel się opinią

Share
d2ql7pd
d2ql7pd
Więcej tematów