Trwa ładowanie...

Ostrzeżenie dla NATO. "To za mało na Rosję"

Potencjał militarny NATO w Europie nie jest wystarczająco silny, aby w razie ataku Rosji obronić kraje bałtyckie - alarmuje szwedzki Badawczy Instytutu Obrony. Eksperci ze Skandynawii ostrzegają przed mocarstwowymi ambicjami Rosji Władimira Putina.

Ostrzeżenie dla NATO. "To za mało na Rosję"Źródło: WP.PL, fot: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
d8u63or
d8u63or

Raport szwedzkiego instytutu podkreśla agresywną retorykę Kremla wobec sąsiadów oraz wznowienie przez Federację Rosyjską zbrojeń. To - zdaniem Szwedów - stanowi realne zagrożenie nie tylko dla państw bałtyckich, ale również dla krajów Europy Zachodniej.

Autorzy opracowania są przekonani, że Rosja jest w stanie przeprowadzić dwie operacje militarne w różnych częściach kontynentu. Raport określa liczbę żołnierzy, którzy mogą w nich uczestniczyć na 300 tys. Tymczasem w razie ataku na jedno z państw bałtyckich NATO może wystawić najwyżej 40 tys. wojskowych - zauważają eksperci.

"Dwa dni i są w Rydze"

Szwedzi przeprowadzili też symulację ataku rosyjskiej armii na Łotwę. Wynik jest jednoznaczny: mimo wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu, Rosjanie zajęliby Rygę już po dwóch dniach działań.

d8u63or

Raport instytutu wskazuje również, że strategiczne znaczenie w razie ataku Rosji odegrają Wyspy Alandzkie i Gotlandia oraz - należący do Danii - Bornholm.

Zobacz także: Frasyniuk po zatrzymaniu: „Kaczyński ma wobec mnie dług wdzięczności”

Źródło: interia.pl

d8u63or
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8u63or
Więcej tematów