WP

Ostry komentarz Marka Jakubiaka. Mówił o holokauście

- Pokażcie mi choć jednego Polaka uratowanego przez Żyda - powiedział Marek Jakubiak z Kukiz‘15. Jego zdaniem Polacy wycierpieli nie mniej niż Żydzi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marek Jakubiak przypomina moment wejścia Armii Czerwonej
Marek Jakubiak przypomina moment wejścia Armii Czerwonej (WP.PL)
WP

Poseł Kukiz‘15 na antenie Polskiego Radia 24 przekonywał, że w kontekście Polski trudno mówić o antysemityzmie, że jeżeli Żydzi mają Polakom coś do zarzucenia, to również Polacy mogli w pewnych momentach historii mieć żal do Żydów.

Pprzypomniał jak zachowywali się przedstawiciele społeczności żydowskiej w momencie wejścia Armii Czerwonej.

- 17 września 1939 r. napadł na nas odwieczny wróg wschodni - sowiecka Rosja, a Żydzi witali ich kwiatami. Pytam, gdzie byli Żydzi kiedy 500 tys. Polaków w ciągu roku wymordowano na ich oczach? 2 miliony Polaków wsadzono do wagonów śmierci i wywieziono na Syberię - powiedział Jakubiak.

WP

- Poważnie się pytam. Pokażcie mi choć jednego Polaka uratowanego przez Żyda - ciągnął dalej.

Stwierdział także, że polski Holokaust wcale nie był mniejszy od żydowskiego. - Wręcz przeciwnie. 3 miliony Polaków było mordowanych gdzie popadło i czym popadło. W obozach śmierci razem z Żydami umierali Polacy. Ja nie rozumiem dzisiejszej narracji Izraela. Mamy wyciągać te wszystkie sprawy czy też nie? - powiedział poseł.

Co sądzą Polacy? Ponosimy współodpowiedzialności za niemieckie zbrodnie?

Większość ankietowanych Polaków uważa, że nasz naród nie ponosi współodpowiedzialności za niemieckie zbrodnie. Z sondaży wynika również, że przeważa poparcie dla ścigania za sformułowanie "polskie obozy śmierci".

WP

Jakąkolwiek winę narodu polskiego za działania nazistów odrzuciło niemal trzy czwarte (73,5 proc.) uczestników badania SW Research dla serwisu rp.pl.

Współodpowiedzialność Polaków za zbrodnie z czasów II wojny światowej dostrzega 10,6 proc. ankietowanych. Co szósty pytany (15,9 proc.) nie potrafił zająć jednoznacznego stanowiska.

Zobacz także: Morawiecki: Polska, jak żadne inne z państw Europy, ma obowiązek stać na straży prawdy

WP
WP
WP