Trwa ładowanie...
d1onkod
obligacje
25-06-2002 12:36

Ostrów Wlkp. inwestuje w drogi dzięki obligacjom

Budowę ponad 64 km chodników i 52 km nowych lub zmodernizowanych dróg sfinansował samorząd Ostrowa
Wielkopolskiego ze środków pochodzących z czterech emisji obligacji komunalnych.

d1onkod

Tegoroczna, piąta już emisja papierów, ma wzbogacić budżet o 10 mln zł. Pieniądze w całości zostaną przeznaczone na ten sam cel - poinformował prezydent miasta Mirosław Kruszyński.

Ostrów Wielkopolski był pierwszym miastem, które wyemitowało papiery wartościowe. Dotychczasowe emisje wzbogaciły budżety z lat 1996, 1997, 1999 i 2000 łącznie o 47 mln zł.

Pierwsza z nich zadebiutowała na rynku publicznym Centralnej Tabeli Ofert (CTO) w marcu 1997 r. i została wykupiona przez miasto po dwóch latach. Drugą emisję Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła do obrotu w sierpniu 1998 r., trzecią w marcu 2000 r., a czwartą - w październiku ub. roku.

Według Kruszyńskiego, dzięki obligacjom udało się radykalnie poprawić tragiczną sytuację stanu dróg w mieście.

d1onkod

Na początku rodzącego się samorządu, tylko jedna trzecia dróg, ulic i chodników była w dobrym stanie. Teraz pozostało nam do zrobienia jeszcze ok. 30% robót, by można było mówić o dobrym stanie układu komunikacyjnego - powiedział prezydent.

Każda z ostrowskich emisji miała dwuetapowy charakter - najpierw były to emisje niepubliczne, a później upubliczniano je wprowadzając obligacje na rynek pozagiełdowy CTO.

W południowej Wielkopolsce z możliwości emisji skorzystały także samorządy Pleszewa, Jaraczewa, Nowych Skalmierzyc i Krotoszyna. Do emisji przygotowują się teraz dwa powiaty w tej części regionu - pleszewski i kępiński. (miz)

d1onkod
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onkod
Więcej tematów