Trwa ładowanie...

Ostre starcie między Kosiniakiem-Kamyszem i Niedzielskim. Poszło o leczenie dzieci z SMA

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się we wtorek z rodzicami 27 dzieci cierpiących na SMA, które zostały wykluczone z terapii genowej refundowanej przez państwo. Z zaproszenia na to spotkanie nie skorzystał minister zdrowia Adam Niedzielski. We wpisie na Twitterze nazwał Kosiniaka-Kamysza "cynikiem, grającym na najniższych ludzkich odczuciach". Na odpowiedź szefa PSL nie musiał długo czekać.

Ostre starcie między Kosiniakiem-Kamyszem i Niedzielskim. Poszło o leczenie dzieci z SMAOstre starcie między Kosiniakiem-Kamyszem i Niedzielskim. Poszło o leczenie dzieci z SMAŹródło: PAP
d20f70j
d20f70j

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił tydzień temu, że od września Polska będzie refundować dzieciom chorym na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) najdroższy lek świata - terapię genową preparatem Zolgensma. Niestety, zgodnie z przyjętymi kryteriami - jak tłumaczy minister Niedzielski, wynikającymi z głównego badanie rejestracyjnego leku - nie wszystkie chore dzieci będą mogły z niego skorzystać.

Zgodnie z przyjętymi kryteriami z leczenia nowym lekiem będą mogły skorzystać tylko dzieci do szóstego miesiąca życia, zdiagnozowane w rządowym badaniu przesiewowym i nieleczone do tej pory innymi preparatami na SMA.

Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się we wtorek w Sejmie z rodzicami 27 dzieci, które z refundowanej terapii skorzystać nie będą mogły. Na spotkanie, mimo zaproszenia, nie stawił się minister zdrowia Adam Niedzielski, ani żaden inny przedstawiciel resortu.

d20f70j

- Dopóki jest szansa, trzeba walczyć i robić wszystko, żeby tę walkę wygrać. I oni ten głos usłyszą, w końcu ten głos usłyszą. Będą zatykać uszy, będą wygłuszać ściany, ale ten wasz głos w końcu do nich dojdzie i zostanie wysłuchany - zwrócił się do rodziców lider PSL.

Kosiniak-Kamysz: waszej grupie wbito nóż dwa razy

Kosiniak-Kamysz przyznał, że decyzja o refundacji preparatu Zolgensma to dobra decyzja. - Ale miałem poczucie, że waszej grupie wbito nóż dwa razy - i w serce i w plecy. W serce, kiedy usłyszeliście, że wasze dzieci nie łapią się na tę refundację, a w plecy, kiedy wszyscy inni w Polsce słyszą, że jest refundacja i "po co kontynuować zbiórki" - kontynuował.

Na słowa Kosiniaka-Kamysza zareagował na swoim profilu na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Polityk Kosiniak-Kamysz, który zamiast lekarzy specjalistów i mimo stanowiska specjalistów-neurologów dziecięcych, próbuje obiecywać rodzicom ciężko dotkniętym chorobą swoich dzieci, zmianę zasad refundacji leków jest cynikiem grającym na najniższych ludzkich odczuciach" - napisał szef resortu zdrowia.

Minister nie musiał długo czekać na odpowiedź szefa PSL. "Minister Adam Niedzielski tchórzy i kłamie. Nie chciał przyjść na spotkanie z rodzicami i opiekunami dzieci chorych na SMA i spojrzeć im w twarz. Oni są dziś w Sejmie dlatego, że ze wszystkich sił walczą o zdrowie i życie swoich dzieci! Pan jest od tego, by im służyć i pomagać!" - napisał na swoim profilu Władysław Kosiniak-Kamysz.

d20f70j

Źródło: twitter.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d20f70j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20f70j
Więcej tematów