Trwa ładowanie...
d4mff3n

Ostre komentarze po decyzji Andrzeja Dudy. Burza w sieci

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy o IPN i odesłaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym. To wywołało lawinę komentarzy. Niektóre są bardzo mocne i krytyczne. Obóz rządzący chwali decyzję Dudy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent podpisał ustawę o IPN
Prezydent podpisał ustawę o IPN (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d4mff3n

- Jestem skłonny przychylić się do tego, aby wątpliwości zostały rozstrzygnięte. Nie chciałbym, aby ocaleni mieli wątpliwości, czy mogą głosić swe świadectwo, ale nie chciałbym też, aby Polacy byli pomawiani o udział w Holokauście – tak uzasadnił swoją decyzję prezydent Andrzej Duda.

Prezydent stwierdził, że nowelizacja ustawy o IPN nie pojawiła się w ostatnich tygodniach, a prace nad nowymi przepisami trwały od roku. Andrzej Duda zaznaczył, że ze strony Izraela pojawiło się oczekiwania, że przepisy nie będą zabraniać działalności artystycznej i naukowej. Jego zdaniem to oczekiwanie zostało uwzględnione.

Fala komentarzy

Politolog dr Krzysztof Kawęcki uznał decyzję prezydenta Dudy za "trochę zaskakującą". - Ważne, że decyzja o podpisaniu nowelizacji została podjęta szybko, że prezydent nie zwlekał przez 21 dni - powiedział w Radiu24.

d4mff3n

"Ustawa wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia. Tym podpisem PAD zakończył tak bardzo potrzebny dziś dialog polsko-izraelski. Pozostał obojętny na głos strategicznych partnerów" - napisał Facebooku Michał Szczerba.

Robert Tyszkiewicz z PO uznał, że decyzja prezydenta jest gestem piłatowego umycia rąk. "To tylko ucieczka od odpowiedzialności i próba zyskania na czasie. PAD wolał, by to sędzia Przyłębska zajęła się przyszłością dialogu polsko-izraelskiego" - napisał.

Tuż po ogłoszeniu decyzji przez prezydenta wypowiedziała się na ten temat Beata Mazurek. - W naszej ocenie to dobra decyzja. Cieszymy się, że ta ustawa będzie obowiązywała, ale cieszymy się też z tego, że temat nie jest zakończony, że te wszystkie wątpliwości, które pojawiają się w przestrzeni medialnej, a szczególnie argumenty ze strony żydowskiej, będą analizowane przez Trybunał Konstytucyjny i będą wyjaśnianie.- powiedziała rzeczniczka PiS.

W bardzo ostry sposób powiedział konstytucjonalista prof. Ryszard Balicki w TOK FM. - To najgorsza z możliwych decyzji - ocenił.

d4mff3n

Podziel się opinią

Share
d4mff3n
d4mff3n
Więcej tematów