Trwa ładowanie...

Ospa wietrzna sieje spustoszenie nad Wisłą

Liczba zachorowań w zeszłym roku przekroczyła 220 tysięcy. Po raz pierwszy od 20 lat - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Share
Ospa wietrzna sieje spustoszenie nad Wisłą
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d3hvw6u

Z raportów Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2014 r. chorowało ponad 570 osób na każde 100 tys. Rok wcześniej było ich 463 na 100 tys.

Lekarze pytani o powody tak mocnego wzrostu wskazują na brak powszechnych szczepień. Są one co prawda wykonywane bezpłatnie, ale tylko w niektórych grupach wiekowych, wprowadzono je też do kategorii szczepień zalecanych.

Tyle że przed wejściem w życie tych zaleceń Ministerstwa Zdrowia liczba chorych była często znacznie mniejsza niż teraz. W 2001 r. zaszczepiło się mniej niż tysiąc osób, a chorowało niecałe 90 tys. Z kolei w 2013 r. było ponad 57 tys. zaszczepionych, a liczba chorych wyniosła ponad 178 tys.

Medycy zwracają też uwagę, że w przypadku ospy wietrznej trudno przewidzieć liczbę zachorowań. Ogniska choroby pojawiają się nagle i rozprzestrzeniają bardzo szybko.

"Kilka lat temu lekarze mówili, że liczba zarażonych co roku będzie rosła o 20-30 tys. I te przewidywania niestety się sprawdziły" - przyznaje pediatra Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.

d3hvw6u

Podziel się opinią

Share
d3hvw6u
d3hvw6u
Więcej tematów