"Osoby starsze są wykluczone z życia"
(fot. PAP)
Osoby starsze są w Polsce wykluczone z życia publicznego - uważa pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Magdalena Środa. W sobotę była ona gościem akcji informacyjnej, zorganizowanej w stołecznym Ogrodzie Saskim z okazji przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.
01.10.2005 | aktual.: 01.10.2005 16:59
Według Środy, "osoby na emeryturze są praktycznie wykluczone z życia publicznego; nie mają pracy, nie mają wystarczającej pomocy socjalnej i zdrowotnej".
Środa zwróciła także uwagę na utrudnienia, jakie stanowi dla osób starszych architektura miast. Wszystkie nowoczesne budynki i centra handlowe są to przestrzenie, w których ludzie starsi tracą orientację - stwierdziła.
W jej opinii, należy aktywizować starsze osoby m.in. poprzez ułatwienie im prowadzenia własnych firm. Niedoceniane są ich doświadczenie i umiejętności - podkreśliła.
Zdaniem Środy, przejawy dyskryminacji osób starszych są szczególnie widoczne w służbie zdrowia. "Do mojego biura zgłaszane są przypadki wręcz niehumanitarnego traktowania osób starszych, gdy daje im się do zrozumienia, że nie warto ich leczyć" - podkreśliła.
Środa zaapelowała do zebranych w parku starszych osób o aktywną postawę i domaganie się należnych praw. W Polsce dzieci i osoby starsze traktowane są jako takie, które mają ograniczone prawa - powiedziała.
Prezes Fundacji na Rzecz Kobiet "Ja kobieta", Hanna Bożena Nowakowska poparła w rozmowie uwagi Środy. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że ludzie starsi są dyskryminowani przede wszystkim na rynku pracy oraz w obszarze ochrony zdrowia - wyjaśniła.
Według Nowakowskiej, o problemie dyskryminacji osób starszych może świadczyć fakt, że "w Polsce jest zaledwie 80 lekarzy geriatrów, a w niektórych województwach nie ma ani jednego". Jej zdaniem, zwiększenie liczby lekarzy tej specjalności przyniosłoby poprawę sytuacji starszych pacjentów.
W akcji informacyjnej uczestniczyli także przedstawiciele stowarzyszenia "mali bracia Ubogich", które niesie pomoc osobom starszym. Nasi wolontariusze pomagają samotnym osobom starszym i są ich przyjaciółmi; odwiedzają, troszczą się o ich zdrowie i kondycję psychiczną, towarzyszą na co dzień, wychodzą wspólnie do teatru - wyjaśniła Sylwia Pawełczyk ze stowarzyszenia.
Dodała, że te działania mają na celu przeciwdziałanie marginalizacji osób starszych i łamanie stereotypów na ich temat.
W czasie akcji można było obejrzeć występy kabaretu Kameleon, bezpłatnie zbadać ciśnienie, dowiedzieć się o działalności na rzecz ludzi starszych różnych stowarzyszeń i fundacji.
Organizator akcji informacyjnej - Forum 50+, to płaszczyzna porozumienia 17 organizacji, których celem jest wzmocnienie głosu osób starszych w polskim społeczeństwie oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek. Forum stworzone zostało przez Fundację na Rzecz Kobiet "Ja kobieta" we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii.
Dzień Ludzi Starszych został ustanowiony przez ONZ w 1991 roku.