PolskaOsoby starsze czują się gorzej traktowane

Osoby starsze czują się gorzej traktowane

Ponad połowa respondentów powyżej 50. roku
życia czuje się gorzej traktowana, głównie w autobusach i
tramwajach, w placówkach służby zdrowia i w urzędach - wynika z
ankiety, przedstawionej w Fundacji im.
Stefana Batorego w Warszawie.

Ankietą objęto 1252 osoby powyżej 50. roku życia zamieszkałe w ośmiu miastach: Białymstoku, Inowrocławiu, Kielcach, Kraśniku, Lublinie, Poznaniu, Tczewie i Warszawie. Badanie przeprowadzono w kwietniu-czerwcu 2005 r. Jak wyjaśniła koordynator badania Magdalena Łuczak, chodziło w nim m.in. o ustalenie, kiedy osoby starsze czują się gorzej traktowane.

Na gorsze traktowanie osób starszych wskazywało 58% respondentów. Odmiennego zdania było 28%, a 14% nie miało na ten temat zdania. Jednak osobiście z gorszym traktowaniem zetknęła się tylko 1/4 respondentów (24%), ponad 1/3 (37%) zna kogoś, kto doświadczył takiego traktowania.

51% spośród ankietowanych stwierdziło, że spotyka się z gorszym traktowaniem w autobusach i tramwajach komunikacji miejskiej, 45% respondentów wskazało na placówki służby zdrowia, a 44% na urzędy. Co trzeci respondent (35%) odczuwa przejawy dyskryminacji ze względu na wiek - na ulicy. Zdecydowanie najmniej respondentów odczuwa gorsze traktowanie ze strony rodziny (20%) i sąsiadów (7%).

Jak powiedziała Halina Potocka z Forum 50+ (plus)
(zrzeszającego organizacje, zajmujące się osobami starszymi), starsi spotykają się z dyskryminacją także w bankach, gdy ubiegają się o pożyczki lub karty kredytowe. W niektórych bankach nie udziela się pożyczek osobom, które przekroczą 65. rok życia - podkreśliła.

Dodała, że także przy poszukiwaniu pracy osoby starsze spotykają się z gorszym traktowaniem. "Jeszcze do niedawna można było spotkać ogłoszenia: szukam młodej do lat 30 czy 40". Ankietowani podawali, że formą dyskryminacji, z jaką spotykali się najczęściej było lekceważenie (82%) i obojętność, nieprzyjemne żarty (60%). Wymieniono także wykorzystanie materialne (ponad 1/4 respondentów), rzadziej - groźby oraz zastraszanie i przemoc fizyczną.

Nierówne, gorsze traktowanie osób starszych bierze się - w opinii respondentów - z braku kultury (82% respondentów), z braku wiedzy o potrzebach i ograniczeniach osób starszych (ponad 48% respondentów), mniejszej sprawności fizycznej osób starszych i negatywnego wizerunku osoby starszej.

Większość respondentów (ponad 70%) stanowiły kobiety w wieku od 50 do 97 lat. Ich poziom wykształcenia był znacząco wyższy od średniej krajowej; aż 41% deklarowało średnie wykształcenie, a 30% - wyższe. W badaniu zaznaczono, że ze względu na nielosowy dobór próby (było to badanie ilościowe) nie można go uogólniać na populację osób powyżej 50. roku życia.

Badanie zostało przeprowadzone dla stowarzyszenia organizacji pozarządowych, zajmujących się osobami starszymi Forum 50+ (plus).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)