Osobliwy pomysł rządu. Zapłacą za naprawę ubrań i butów we Francji
Nietuzinkowy pomysł francuskiego rządu. Aby ograniczyć marnotrawstwo i ilość ubrań składowanych na wysypiskach, obywatele będą otrzymywali premię za naprawę odzieży i obuwia.
Rząd Francji będzie od października wypłacał swoim obywatelom "bonus" za naprawę odzieży i obuwia, aby walczyć z nadmiernym wyrzucaniem ubrań - informuje dziennik "Le Monde".
O tym nietypowym posunięciu poinformowała we wtorek, podczas wizyty w paryskiej siedzibie La Caserne (centrum "odpowiedzialnej mody"), francuska minister ds. ekologii Berangere Couillard. - Celem jest wsparcie tych, którzy dokonują napraw - podkreśliła, odnosząc się zarówno do małych pracowni krawieckich, jak i do marek odzieżowych, które oferują usługi naprawcze. Couillard zaprosiła przy tym "wszystkie pracownie krawieckie i szewców do przyłączenia się" do rządowej akcji.
Premia w zależności od rodzaju naprawy
W ramach rządowego programu obywatele Francji będą mogli wystąpić o specjalny dodatek w wysokości 7 euro (ponad 30 zł) za naprawę obcasa i od 10 do 25 euro (maks. około 110 zł) za naprawę odzieży.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aż złapał się za głowę, jak usłyszał cenę jagodzianki. "Mam zapłacić?"
W ten sposób rząd chce walczyć z marnotrawstwem i ograniczyć ilość wyrzucanych ubrań. Według danych co roku Francuzi pozbywają się 700 tys. ton niepotrzebnej odzieży, z czego dwie trzecie trafia potem na wysypiska śmieci.
Jednocześnie, według szacunków organizacji Refashion, we Francji w 2022 roku wypuszczono na rynek 3,3 mld sztuk odzieży, obuwia i tekstyliów, czyli o 500 tys. więcej niż w 2021 roku.
Realizowany w latach 2023-2028 program jest wzorowany na przyjętym wcześniej projekcie, zakładającym bonusy za naprawę sprzętu gospodarstwa domowego. Jest też częścią zapoczątkowanej pod koniec ubiegłego roku, szeroko zakrojonej reformy sektora tekstylnego - jednego z najbardziej odpowiedzialnych za zanieczyszczenie środowiska na świecie. Szacuje się, że program tekstylny będzie kosztować Francję 154 mln euro (ponad 680 mln zł).
Źródło: Le Monde, PAP