Trwa ładowanie...
d45m12m
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Oskarżony w kilkunastu procesach Jan Tajster został dyrektorem ZIKiT w Krakowie

Jan Tajster, oskarżony w kilkunastu procesach karnych, został mianowany przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego na nowego dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, jednej z największych jednostek budżetowych miasta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Most Dębnicki nad Wisłą
Most Dębnicki nad Wisłą (WP.PL, Fot: Robert Kulig)
d45m12m

Na początku XXI wieku Tajster był najbardziej krytykowanym krakowskim urzędnikiem, przez media nazywanym "niezatapialnym". Do tej pory prokuratura skierowała do sądów 12 aktów oskarżenia przeciwko niemu. Odpowiada on m.in. za korupcję, niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski poinformował dziennikarzy w środę, że Tajster został wybrany na dyrektora ZIKiT w wyniku otwartego konkursu, do którego zgłosiło się pięciu kandydatów. W ostatniej fazie postępowania - rozmowie z komisją, której przewodniczył prezydent miasta, uczestniczyły dwie osoby. - Przesłuchania były merytoryczne i wnikliwe. Po rozmowach i zsumowaniu punktów wyszło, że dyrektorem ZIKiT zostanie Jan Tajster - zakomunikował Majchrowski.

Dodał, że sprawę konsultował z kilkoma wybitnymi prawnikami, którzy orzekli, że jeśli Jan Tajster nie posiada prawomocnego wyroku, należy traktować go jako niewinnego. - Jeżeli pojawi się prawomocny wyrok to zostanie odwołany - zapowiedział prezydent.

d45m12m

Dodał, że urzędnik zostanie zatrudniony na siedem miesięcy, po których jego praca zostanie oceniona. Wtedy też zapadnie decyzja o jego dalszym zatrudnieniu. Majchrowski ocenił, że nowy dyrektor będzie miał wiele zadań, ale jednym z najważniejszych będzie przygotowanie logistyczne miasta do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Jan Tajster do 2006 r. był dyrektorem ówczesnego Zarządu Dróg i Komunikacji, a wcześniej Zarządu Cmentarzy Komunalnych. W styczniu br. prokuratura poinformowała, że skierowała do sądu 12. akt oskarżenia przeciwko niemu. Dotyczył on przekroczenia uprawnień i wyrządzenia szkody Gminie Miejskiej Kraków na ponad 1,1 mln zł podczas budowy przedłużenia ul. Meissnera do al. Jana Pawła II do al. Pokoju.

Poprzedni akt oskarżenia trafił do sądu w grudniu ub.r. i dotyczył m.in. korupcji i zawyżenia kosztów remontu pl. Bohaterów Getta o 650 tys. zł poprzez budowę ulicy Na Zjeździe w Krakowie.

W marcu tego roku krakowski sąd skazał nieprawomocnie Tajstera na karę 5 tys. zł grzywny za fałszowanie dokumentacji przetargowej dotyczącej fikcyjnego przetargu na remont siedziby ZDiK-u. Następnie poświadczał nieprawdę, że wykonawcy remontu zostali wyłonieni w przetargu.

d45m12m

Podziel się opinią

Share

d45m12m

d45m12m
Więcej tematów