Osetia Północna w pigułce
Grupa terrorystów zajęła szkołę we wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej Osetii Północnej, biorąc jako zakładników dużą liczbę osób, w znacznej części uczniów i ich rodziców. Ponizej podajemy podstawowe wiadomości na temat Północnej Osetii, która używa także nazwy Ałania.
01.09.2004 | aktual.: 01.09.2004 16:21
HISTORIA:Tereny dzisiejszej Osetii jako pierwsze terytoria na Kaukazie znalazły się pod panowaniem Rosji. W 1774 roku Rosjanie założyli stanicę Władykaukaz, dzisiejszą stolicę republiki, a do 1806 roku zakończyli jej podbój. Miejscowy lud, który przyjął prawosławie i odróżniał się językowo i etnicznie od pozostałych plemion Kaukazu (Osetyjczycy są Indoeuropejczykami, a ich język przynależy do grupy irańskiej), przez dziesięciolecia stanowił forpocztę rosyjskich wpływów w regionie.
Od 1936 Osetia Płn. uzyskała autonomię w ramach utworzonej przez bolszewików Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Południowa część Osetii weszła w skład radzieckiej Gruzji. Podział na północną i południową Osetię trwa do dziś. Ta druga część formalnie wchodzi dziś w skład państwa gruzińskiego, jednak faktycznie tworzy nieuznane przez nikogo separatystyczne państewko.
Osetyjczycy nie występowali przeciwko rosyjskiej władzy, także po upadku ZSRR tendencje odśrodkowe w republice były słabe. W 1992 roku doszło do krótkiej wojny między Północną Osetią a sąsiadującą z nią Inguszetią o jeden z rejonów.
STATUS POLITYCZNY:Republika Północnej Osetii - Ałanii stanowi jeden z 89 podmiotów Federacji Rosyjskiej. Ma prezydenta, własny parlament, konstytucję i zapisaną w niej dwujęzyczność.
TERYTORIUM:8 tys. km kw. Osetia Płn. graniczy z Inguszetią, Kabardyno-Bałkarią, Czeczenią i Krajem Stawropolskim. Do środowego ataku doszło w środkowej części republiki, około 10 km od granicy z Inguszetią.
LUDNOŚĆ:710 tys. mieszkańców, z czego około 58% to Osetyjczycy, największa, około 30-procentowa mniejszość to Rosjanie.
RELIGIA:Większość Osetyjczyków należy do rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, mniejszość stanowią wyznawcy islamu. Zarówno wśród osetyjskich chrześcijan, jak i muzułmanów żywe są jednak praktyki i wierzenia kaukaskie, mające korzenie przedchrześcijańskie.