PolskaORP "Kontradmirał Xawery Czernicki"

ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki"

Okręt wsparcia logistycznego ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" z 53-osobową załogą znalazł się w polskim kontyngencie wojskowym, który weźmie udział w operacji rozbrajania Iraku. ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" przebywa w rejonie Zatoki Perskiej od lata ubiegłego roku. Port wojenny w Świnoujściu opuścił w lipcu 2002 r.

18.03.2003 10:33

Wspólnie z jednostkami innych państw koalicji antyterrorystycznej operuje w Zatoce Perskiej w składzie V Floty Stanów Zjednoczonych. Polski okręt wykonuje zadania wsparcia, zabezpieczenia i ochrony jednostek uderzeniowych Floty USA oraz okrętów innych bander uczestniczących w operacji "Enduring Freedom" (Trwała Wolność). Zadaniem marynarzy "Czernickiego" jest m.in. transport żywności, wody, paliwa, sprzętu dla innych jednostek pływających.

Podniesienie bandery na okręcie oraz nadanie mu nazwy odbyło się 1 września 2001 roku. ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" wszedł w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Jednostka została wybudowana w Stoczni Północnej w Gdańsku. Jest to największy okręt wojenny, jaki powstał w polskich stoczniach dla Marynarki Wojennej. Ma ponad 73 m długości, około 13 m szerokości, pełną wyporność 2390 ton i osiąga prędkość 14,1 węzła.

ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" to nowoczesny, wielozadaniowy okręt wsparcia logistycznego, przystosowany do przewozu 140 osób z osobistym uzbrojeniem, pojazdami, żywnością i wyposażeniem.

Jednostka spełnia wszystkie wymogi okrętów bojowych NATO. Umożliwia desantowanie żołnierzy za pomocą śmigłowca lub łodzi. Okręt jest też przystosowany do ewakuacji ludzi i sprzętu z rejonu zagrożenia konfliktem.

ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" może przewozić pojazdy i kontenery. Lądowisko dla śmigłowców zapewnia pełną obsługę maszyn transportowych i bojowych. Jest przystosowany do ewakuacji personelu i sprzętu z rejonów zagrożenia konfliktem.

Głównym zadaniem okrętu jest zaopatrywanie w morzu okrętów w żywność, wodę słodką, paliwo, amunicję i uzbrojenie. Dzięki warsztatom naprawczym znajdującym się na pokładzie możliwe są zaawansowane remonty i obsługa serwisowa okrętów wojennych i ich wyposażenia.

Okręt może odbierać odpady z innych jednostek i utylizować je. Dzięki uzbrojeniu obronnemu (własne uzbrojenie rakietowe i artyleryjskie) oraz możliwości dozbrojenia i wyposażeniu elektronicznemu jest również jednostką dozorową. Może służyć do obserwacji akwenów oraz jako okręt dowodzenia zespołami okrętów.

ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" może być również czasową bazą dla załóg mniejszych okrętów wojennych, zapewniając im możliwość wypoczynku.

W styczniu do Polski wróciła - po dwustu dniach służby - pierwsza załoga okrętu. Pierwszą, ponad 40-osobową załogą dowodził kpt. mar. Grzegorz Okuljar. Dowódcą nowej załogi, która pełni służbę na okręcie, jest kmdr ppor. Jacek Rogalski z 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych w Świnoujściu.

W grudniu ubiegłego roku marynarze z polskiego okrętu uratowali dziewięciosobową załogę cywilnego statku bandery irańskiej, który zatonął w Zatoce Perskiej.

Po powrocie marynarzy do kraju Dowódca Sztabu Generalnego WP gen. Czesław Piątas podkreślał, że działania w rejonie Zatoki Perskiej z udziałem polskiego okrętu zostały przez sojuszników operacji antyterrorystycznej wysoko ocenione. Dowódca Marynarki Wojennej admirał Ryszard Łukasik zaś zdradził, że działania te wykraczały daleko poza planowane pierwotnie działania logistyczne, ale o ich szczegółach nie można mówić. (mag)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)