PolskaOrkan Ksawery nad Polską. Zabici, ranni, setki tysięcy osób bez prądu

Orkan Ksawery nad Polską. Zabici, ranni, setki tysięcy osób bez prądu

Podczas czwartkowej wichury w Ośnie Lubuskim (woj. lubuskie) doszło do nieszczęśliwego wypadku. Z dachu jednego z budynków spadł 67-letni mężczyzna. Zginął na miejscu. Z kolei w Wielkopolsce drzewo przygniotło kobietę.

Orkan Ksawery nad Polską. Zabici, ranni, setki tysięcy osób bez prądu
Źródło zdjęć: © Twitter | b/d
Jakub Kłoszewski

06.10.2017 | aktual.: 06.10.2017 07:39

- Do wypadku doszło około godziny 18.30, kiedy wiatr był bardzo silny. Okoliczności wypadku z udziałem 67-latka są wyjaśniane pod nadzorem prokuratora – rzeczniczka słubickiej policji Magdalena Jankowska.

Jak powiedział kpt. Michał Kucierski z Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, "podczas trwającej wichury na kobietę przewrócił się płot. Kiedy straż pożarna przyjechała na miejsce, kobieta zdążyła się już jednak sama wydostać". Po zdarzeniu została przewieziona do szpitala.

Poszkodowana została także ponad 50-letnią kobieta w Ostrowie Wielkopolskim, na którą powaliło się drzewo. Jej stan lekarze określają jako bardzo ciężki.

Dolnośląskie: ponad 700 interwencji strażaków

Rzecznik komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Daniel Mucha we Wrocławiu przekazał wieczorem w czwartek, że doszło do ponad 700 interwencji w regionie.

- Na szczęście wichura nie spowodowała ofiar w ludziach. W Polkowicach gałąź spadła na auto, ale jedynie uszkodziła samochód i pasażerowie nie ucierpieli. Podobne zdarzenie zanotowano w Głogowie, gdzie upadające drzewo przygniotło strażaka - powiedział Mucha.

Zablokowana jest m.in. DK3 w okolicach Nowej Wsi Leg. i DK35 w okolicach Świdnicy. Jak podano w komunikacie, około północy siła wiatru na zachodzie Polski znacząco się zmniejszyła.

Łódzkie: 90 tys. odbiorców bez prądu

Silny wiatr pozrywał wiele linii energetycznych, na drogach leży mnóstwo wiatrołomów. Najgorsza sytuacja jest w rejonie sieradzkim, zduńskowolskim i bełchatowskim. Do tej pory straż interweniowała ponad 100 razy.

Jeszcze przed południem meteorolodzy ostrzegali, że w woj. łódzkim prędkość wiatru może osiągnąć prędkość do 130 km na godz. Wojewoda łódzki Zbigniew Rau zaapelował do mieszkańców województwa o zapewnienie schronienia sobie i najbliższym, przygotowania się na czasowe ograniczenia w dostawach energii elektrycznej, a także zabezpieczenia mienia, które w wyniku działania żywiołu mogłoby zostać zniszczone, porwane przez wiatr lub stwarzać wtórne niebezpieczeństwo.

Zachodniopomorskie: ponad 430 interwencji

Najwięcej interwencji strażacy odnotowali w południowej części województwa zachodniopomorskiego, m.in. w rejonie Szczecina, Gryfina, Stargardu i Choszczna, a także w pasie nadmorskim.

- Większość naszych działań dotyczy usuwania powalonych przez wichurę konarów drzew oraz wypompowywania wody w podtopionych piwnicach. Na szczęście nikomu nic się nie stało, nie ma poszkodowanych. Nikt nie wymaga ewakuacji - powiedział Kubiak.
Jak dodał „zachodniopomorska straż pożarna zadysponowała przekazanie agregatów prądotwórczych dla szpitala w Zielonej Górze”.

Wielkopolskie: śmierć w Ostrowie Wlkp.

W Wielkopolsce doszło do tragedii. W Ostrowie Wielkopolskim drzewo przygniotło kobietę. Na miejsce wezwano ratowników. Kobiecie nie udało się jednak pomóc, zmarła w szpitalu - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które powołuje się na Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu.

Najwięcej awarii i problemów w dostawie energii elektrycznej odnotowano w okolicach w okolicach Leszna – tam bez prądu jest ponad 80 tys. odbiorców, oraz w powiecie wrzesińskim – ok. 50 tys. odbiorców.

Problemy z dostawą energii mają także mieszkańcy okolic Jarocina, Kalisza, Kępna, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Słupcy i Turku - obsługiwani przez Energę Operator.

Karol Kędziorski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Staży Pożarnej powiedział PAP, że do godz. 22. PSP otrzymała ponad 900 zgłoszeń w samej Wielkopolsce.

Lubuskie: ponad tysiąc interwencji, 270 tys. odbiorców bez prądu

Oficer dyżurny lubuskiej Straży Pożarnej mł. bryg. Tomasz Lewandowski poinformował PAP, że do godz. 22 Straż Pożarna przyjęła blisko 1,1 tys. zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnych wiatrów i opadów deszczu. Dodał, że powalone drzewa są na bieżąco usuwane z ciągów komunikacyjnych.

Silny wiatr powalał drzewa, łamał konary i zrywał dachy. W Wężyskach w pow. Krośnieńskim przewrócił ścianę szczytowa w domku jednorodzinnym raniąc kobietę. W Kostrzynie nad Odrą drzewo spadło na samochód operacyjny PSP, na szczęście obyło się bez poszkodowanych.

Rzeczniczka policji w Zielonej Górze Małgorzata Stanisławska poinformowała, że na jednej z ulic w tym mieście na samochód nauki jazdy spadło drzewo. Dwie ranne osoby z tego pojazdu zostały zabrane do szpitala.

Orkan uszkodził wiele linii energetycznych i innych urządzeń służących do dystrybucji prądu. Wg stanu na godz. 20 w wyniku wichury w woj. lubuskim uszkodzone zostały 323 linie średniego napięcia, a awarii uległo ponad 5,3 tys. stacji średniego napięcia. Energii elektrycznej było pozbawionych ponad 270 tys. odbiorców.

Opolskie: Ksawery niszczy sieci energetyczne

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu z powodu wichury na terenie województwa pozbawionych prądu jest ponad 32 tysiące odbiorców. Wiatr łamie konary drzew i przewraca tablice reklamowe.

W Pawłowie wiatr zepchnął z drogi do rowu osobowego busa, którego kierowca odniósł obrażenia. W okolicy Bierdzan kierujący samochodem wjechał w powalone drzewo. W Lipowej zawalił się budynek mieszkalny, na który przewróciło się drzewo. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. W Starościnie drzewo spadło na dwa samochody osobowe. W Opolu wiatr uszkodził garaż. Poza stratami materialnymi do tej pory WCZK nie odebrał żadnego sygnału o osobach bezpośrednio poszkodowanych przez orkan.

Strażacy w województwie przyjęli blisko trzysta zgłoszeń związanych z warunkami atmosferycznymi. Służby ratownicze zalecają szczególną ostrożność kierowcom podczas jazdy drogami, przy których rosną drzewa mogące w każdej chwili zatarasować jezdnię.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (156)