PolskaOrganizacje zadowolone z ustawy o wolontariacie

Organizacje zadowolone z ustawy o wolontariacie

Organizacje pozarządowe zadowolone są z zapisów w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Uważają, że mogą na nich tylko skorzystać. Jednocześnie obawiają się, że planowana przez Grzegorza Kołodkę reforma finansów publicznych odbierze im gwarantowane ustawą przywileje. We wtorek ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie podpisał prezydent.

Z zapisów ustawy korzystnych dla tzw. trzeciego sektora wiceprezes Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, dr Tomasz Perkowski. wymienił m.in. możliwość nie opodatkowanego inwestowania kapitałów własnych przez organizacje pozarządowe. "Dla naszej fundacji, dla której jest to jedyne źródło dochodów, jest to bardzo ważny zapis" - powiedział. Zaś zdaniem Ewy Kulik- Bielińskiej z Fundacji im. Stefana Batorego, dzięki temu zapisowi umożliwia się organizacjom budowanie "własnych, stabilnych źródeł finansowania".

Ponadto - według niej - ustawa, regulując stosunki państwo- samorząd-organizacje pozarządowe, wprowadza dość jasny i przejrzysty system zlecania zadań organizacjom pozarządowym, daje im równe prawa w ubieganiu się o te zadania z jednostkami budżetowymi, a na samorządy nakłada obowiązek przedstawienia programu współpracy z organizacjami.

Dla Mariana Maciuły z Centrum Wolontariatu w Warszawie, bardzo ważne jest prawne uregulowanie uprawnień i kompetencji wolontariuszy. W ustawie zapisana jest możliwość zwrotów kosztów podróży wolontariuszom, płacenia im diet, a także ich ubezpieczenie.

Wszystkim przedstawicielom organizacji podoba się możliwość przekazywania przez każdego podatnika 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Zwracają uwagę, że procedura jest skomplikowana. "Nie podoba nam się jednak sposób odpisu. Boimy się, że jest on na tyle nieprzychylny podatnikowi, że bardzo niewielu podatników z tego skorzysta. I że tak naprawdę może się okazać za półtora roku, że minimalny procent ludzi z niego skorzystał" - powiedziała Kulik-Bielińska.

Zgodnie z ustawą organizacje pożytku publicznego będą korzystały także z licznych zwolnień fiskalnych dotyczących podatku osobowego od osób prawnych, zwolnień w przypadku podatku od nieruchomości, od podatku od czynności cywilno-prawnych, z opłaty skarbowej, sądowej, należności celnych i nabywania nieruchomości.

Tymczasem organizacje pozarządowe sygnalizują, że plan reformy finansów publicznych proponowany przez ministra finansów stoi w sprzeczności z zapisami ustawy o wolontariacie.

Według Perkowskiego, propozycje prof. Kołodki nakładają dodatkowe obciążenia finansowe na trzeci sektor i ograniczają możliwości inwestycyjne. Kulik-Bielińska wyjaśniła, że program Kołodki jest niepokojący, bo zakłada m.in. skasowanie wszystkich ulg podatkowych, także dotychczas obowiązujących ulg i zwolnień od darowizn przekazywanych na cele społeczne oraz wszelkich ulg dla podmiotów takich, jak organizacje pozarządowe.

"A w zamian za to - jak mówi pan minister Kołodko - macie jeden procent odpisu podatku od osób fizycznych" - denerwuje się Kulik- Bielińska - "To nie jest w stanie zrównoważyć wszystkich strat, jakie powstałyby w budżecie organizacji w efekcie tego, że że ludzie nie będą mieli zwolnień od tych darowizn".

Perkowski dodał, że nie wiadomo, czy nie zostanie wprowadzone opodatkowanie stypendiów naukowych i opodatkowanie dochodu z inwestycji. "Jest to szereg propozycji, które jak zostaną wprowadzone, to będą oznaczały cofnięcia się o dziesięciolecia w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego" - ocenił wiceszef Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)