Trwa ładowanie...
24-12-2015 21:05

Orędzie przewodniczącego Episkopatu. Wezwał do "rozplątania konfliktów"

• Telewizyjne orędzie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

• Arcybiskup Stanisław Gądecki wezwał do "rozplątania konfliktów"

• Abp Gądecki: w 2016 roku rocznica chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży

Orędzie przewodniczącego Episkopatu. Wezwał do "rozplątania konfliktów"Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d3p3r4t
d3p3r4t

Narodzenie Chrystusa jest największym wydarzeniem w historii ludzkości - podkreślił w w telewizyjnym orędziu na Boże Narodzenie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Wezwał też do "rozplątania konfliktów". - Pomódlmy się w Noc Betlejemską, w Noc Szczęśliwego Rozwiązania, by wszystko się nam rozplatało, węzły, konflikty, powikłania - mówił arcybiskup.

Hierarcha przypomniał, że w 2016 roku nasz kraj czekają dwa ważne wydarzenia: rocznica chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży.

Jak podkreślił, narodzenie Boga w ludzkiej postaci jest momentem przełomowym dla ludzkości. Do tego momentu Bóg kontaktował się z człowiekiem przez swoje słowo. - Narodzenie Chrystusa rozpoczęło nową erę komunikacji - stwierdził.

- Bóg doszedłszy do przekonania, że Jego słowa nie są przez człowieka rozumiane i nie przynoszą odrodzenia człowieka, posłał swego Syna, czyli Słowo, które nie było tylko dźwiękiem, ale było Ciałem. Od tego momentu ziemia stała się miejscem cielesnej obecności Boga. Zrodził się nowy kształt więzi Boga z człowiekiem - powiedział abp Gądecki.

d3p3r4t

Podkreślił, że Polacy weszli w więź z Chrystusem razem z przyjęciem przez Mieszka w 966 roku chrztu.

- A chociaż chrzest jest udzielany jednostce, to jednak - ze względu na jego związek z Trójcą Świętą - tworzy on ścisłą wspólnotę z innymi osobami ochrzczonymi. Możemy zatem mówić o "narodzie ochrzczonych", o "chrzcie narodu", a więc również o chrzcie Polski - powiedział.

- Polanie zaczęli przyjmować wartości wcześniej sobie nieznane albo nawet odrzucane, a ich własny język, idee polityczne i religijne, kultura materialna zyskały wyższy wymiar, zakorzeniając się w kulturach starszych i doskonalszych, które już wcześniej otrzymały chrześcijańskie oblicze - dodał abp Gądecki.

Przewodniczący KEP powiedział, że w przyszłym roku nasz kraj czeka nie tylko świętowanie 1050. rocznicy chrztu Polski, ale też wizyta młodych ludzi, przybywających na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

d3p3r4t

- Ta młodzieżowa pielgrzymka przez różne kontynenty pod przewodnictwem następcy św. Piotra jest doprawdy inicjatywą opatrznościową. Ileż cennych owoców przyniosła ona w życiu wielu młodych ludzi na świecie - podkreślił. Według abp. Gądeckiego, lipcowe spotkanie młodych z całego świata to także okazja do wielkiej promocji Polski.

Przewodniczący KEP życzył wszystkim radosnych i błogosławionych świąt. - W czas Bożego Narodzenia przyjmijcie z wdzięcznością, to nowe Światło, którym jest Chrystus, przychodzący pośrodku nocy tego świata - powiedział.

d3p3r4t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p3r4t
Więcej tematów