PolskaOrdo Iuris składa skargę na TVN. "Program szydził z religii katolickiej i ludzkiego życia"

Ordo Iuris składa skargę na TVN. "Program szydził z religii katolickiej i ludzkiego życia"

Ordo Iuris zarzuca "Fabryce Patriotów" nieprzestrzeganie zasad etyki oraz obowiązującego prawa. W opinii instytutu program obraża Polaków, a KRRiT powinna zareagować.

Ordo Iuris składa skargę na TVN. "Program szydził z religii katolickiej i ludzkiego życia"
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta
Radosław Rosiejka

Stacja bardzo promowała swoje widowisko. Jednak widzowie byli nim mocno zawiedzeni i ocenili, że spektakl bazował na prostackich żartach. Po jego emisji do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skierowano 11 skarg indywidualnych. Co ważne, program nie był sukcesem i obejrzało go 851 tys. widzów.

Skargę do KRRiT złożył też instytut Ordo Iuris, który jest przede wszystkim znany z walki o zaostrzenie przepisów umożliwiających przerywanie ciąży. Jeden z projektów instytutu zakładał karanie kobiet za aborcję.

Według instytutu "program zawierał przede wszystkim szyderstwa z tożsamości historycznej Polaków, z religii katolickiej oraz z wartości etycznych dotyczących aborcji i życia ludzkiego".

W "Fabryce Patriotów" autorstwa "Pożaru w Burdelu" kpiono z m.in. programu 500+ oraz tradycyjnych wartości. Żartowano też z mediów: niektórych gwiazd TVN i TVP, niedawnej kary nałożonej na TVN przez KRRiT oraz obecności muzyki disco polo w TVP. W spektaklu pojawiła się piosenka śpiewana przez "Wandę, przyjaciółkę papieża" czy piosenka martwego płodu występującego wspólnie z prof. Chazanem.

Jak podkreśla Ordo Iuris, "program w skandaliczny sposób uderza także w szereg osób publicznych m.in. w Premiera Mateusza Morawieckiego, prof. Bogdana Chazana czy Wandę Półtawską, co można uznać za rażące naruszenie dóbr osobistych tych właśnie osób".

Według instytutu, "Fabryka Patriotów" od początku miała być "jednoznacznie kontrowersyjna", a nagranie programu wcześniej świadczy o "celowości tak obraźliwego przekazu przez producentów widowiska". Ordo Iuris domaga się reakcji KRRiT.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (412)