Trwa ładowanie...
d3vp443

Orban: pomoc dla Ukrainy, ale bez narażania bezpieczeństwa Węgier

Węgry są gotowe pomóc Ukrainie, ale nie mogą narażać własnego bezpieczeństwa energetycznego - oświadczył węgierski premier Viktor Orban.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Orban: pomoc dla Ukrainy, ale bez narażania bezpieczeństwa Węgier
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d3vp443

- Ukraińcy mogą na nas polegać - mówił Orban - ale nie możemy pomagać innym, jeśli miałoby to oznaczać poniechanie naszego własnego bezpieczeństwa energetycznego.

Premier powiedział, że latem Węgry mogły dostarczać Ukrainie gaz, ale teraz, kiedy kraj ten może być zaopatrywany przez Słowację, "Węgry muszą pilnować własnych interesów" i napełniać swe magazyny gazu. Uznał, że takie działanie jest "uczciwe i słuszne" - informuje agencja MTI.

Orban poinformował, że Węgry zapewniły sobie porozumienie w sprawie zwiększonego importu gazu od rosyjskiego Gazpromu. Wcześniej węgierski operator gazociągu FGSZ wstrzymał bezterminowo dostawy gazu na Ukrainę. Wywołało to protest ukraińskiego Naftohazu, który wezwał "węgierskich partnerów do poszanowania zobowiązań kontraktowych i przepisów UE".

d3vp443

Analityk Standard Bank, Timothy Ash, zasugerował, że porozumienie Węgier z Gazpromem może być elementem rosyjskiej strategii wobec Ukrainy.

Węgry są mocno uzależnione od rosyjskiego gazu. Zużywają rocznie ok. 9 miliardów metrów sześciennych tego surowca, a krajowe wydobycie wynosi ok. 1,5 mld metrów sześciennych. Pojemność węgierskich magazynów gazu to ok. 6 mld metrów sześciennych. Obecnie magazyny są zapełnione w nieco ponad 61 proc., co - według Gas Infrastructure Europe - jest najniższym wskaźnikiem w UE.

d3vp443

Podziel się opinią

Share
d3vp443
d3vp443
Więcej tematów