Trwa ładowanie...

Orban przed szczytem przywódców UE: nie ma żadnego kompromisu w sprawie embarga na rosyjską ropę

- Nie ma żadnego porozumienia w sprawie embarga na import rosyjskiej ropy do Unii Europejskiej - oświadczył w poniedziałek w Brukseli przed rozpoczęciem szczytu unijnych przywódców premier Węgier Viktor Orban. Zaznaczył, że jest gotów poprzeć kolejny pakiet sankcji wobec Rosji, jeśli znajdą się w nim "rozwiązania dla węgierskiego bezpieczeństwa dostaw energii".

Wiktor Orban Wiktor Orban Źródło: Licencjodawca, fot: AP
d33lpq6
d33lpq6

- Nie ma żadnego kompromisu. Nie ma żadnego porozumienia. (...) Cała sytuacja w której się znaleźliśmy jest trudna i została stworzona przez Komisję Europejską. Odpowiedzialność za to, że nie mamy porozumienia spoczywa na KE - oznajmił Orban, dodając, że propozycja embarga na ropę naftową nie została właściwie skonsultowana z Budapesztem i nie uwzględnia zagrożenia dostaw energii dla jego kraju.

"To zła propozycja"

- Stanowisko Węgier jest bardzo proste: energia to ważna kwestia, dlatego najpierw potrzebujemy rozwiązań, a potem sankcji. Do tej pory, pierwsze pięć pakietów sankcji zostało przyjętych w odwrotnej kolejności - najpierw sankcje, a potem poszukiwanie rozwiązań i myślenie o konsekwencjach. W przypadku energii jest to ryzykowne, to poważna sprawa. Dlatego musimy zmienić nasze podejście - najpierw rozwiązania, potem sankcje. Propozycja, którą teraz mamy jest zła. Jesteśmy gotowi poprzeć szósty pakiet, jeśli znajdą się w nim rozwiązania dla węgierskiego bezpieczeństwa dostaw energii - podkreślił.

Krok w dobrym kierunku

Zastrzegł jednocześnie, że pomysł wyłączenia z embarga ropy dostarczanej rurociągami, który znalazł się w najnowszym projekcie konkluzji szczytu Rady Europejskiej, jest krokiem w dobrym kierunku.

d33lpq6

- Rozwiązanie dotyczące rurociągu nie jest złe. To właściwe podejście. Ale potrzebujemy gwarancji, że jeśli dojdzie do awarii rurociągu z rosyjską ropą na Ukrainie, to dostaniemy rosyjską ropę z innych źródeł - zaznaczył Viktor Orban.

Źródło: PAP

Pytanie o postawę Węgier wobec Rosji. Ekspert wzburzony

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d33lpq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d33lpq6
Więcej tematów