Nie będzie nowych unijnych sankcji? "Unia obieca wsparcie dla Ukrainy"

Liderzy krajów członkowskich UE dyskutują właśnie nad szóstym pakietem sankcji przeciw Rosji. Okazuje się jednak, że osiągnięcie porozumienia tym razem może być trudniejsze, niż miało to miejsce wcześniej. Według nieoficjalnych informacji Bruksela ma na razie zadeklarować dalsze wsparcie dla Ukrainy. Na szczegóły nowych sankcji wobec Kremla trzeba będzie jeszcze poczekać.

Nie będzie nowych unijnych sankcji? „Unia obieca wsparcie dla Ukrainy”
Nie będzie nowych unijnych sankcji? „Unia obieca wsparcie dla Ukrainy”
Źródło zdjęć: © East News | JOHN THYS
Maciej Zubel

30.05.2022 | aktual.: 30.05.2022 07:49

Reuters dotarł do projektu konkluzji ze spotkania przywódców 27 państw członkowskich UE. Wynika z niego, że w trakcie dyskusji skupiano się głównie na tym, jak radzić sobie ze skutkami powstałego po wojnie kryzysu gospodarczego.

Rozmawiano też o pomocy, jakiej można udzielić Ukrainie. Trudno jednak doszukiwać się informacji o konkretnych decyzjach. Jak podsumowuje Reuters, na razie UE zamierza skupić się głównie na "werbalnym" wspieraniu rządu w Kijowie.

Agencja cytuje też jedną z ostatnich wypowiedzi niemieckiego ministra gospodarki. Robert Habeck sygnalizował w niedzielę, że podczas negocjowania kolejnego pakietu sankcji pojawiły się trudności.

Zobacz też: Dmitrij Miedwiediew przestał się liczyć w Rosji? Były ambasador nie ma wątpliwości

- Po ataku Rosji na Ukrainę widzieliśmy, co może się stać, gdy Europa będzie zjednoczona. Z myślą o poniedziałkowym szczycie miejmy nadzieję, że będzie tak dalej. Ale UE już zaczyna się ponownie kruszyć i rozpadać - mówił.

UE chce wspierać Ukrainę. Są jednak problemy

Wśród konkretnych form pomocy Ukraińcom, najbardziej znacząca wydaje się propozycja doraźnych pożyczek w wysokości 9 miliardów euro. Wcześniej jednak Komisja Europejska musi przedstawić propozycje, skąd wziąć te środki.

Na drodze do porozumienia, które jest niezbędne do wprowadzenia kolejnego pakietu sankcji, stoją głównie kraje najgłośniej sprzeciwiające się wprowadzeniu embarga na rosyjską ropę. To przede wszystkim Węgry, ale również Słowacja i Czechy.

Brak porozumienia w tej sprawie blokuje też uzgodnienie innych sankcji, takich jak odłączenie największego rosyjskiego Sbierbanku od systemu SWIFT, zakazanie rosyjskim nadawcom wstępu do UE, czy rozszerzenie listy osób, których aktywa są zamrożone.

Przeczytaj też:

Źródło: PAP

Źródło artykułu:PAP
wojna w Ukrainierosjaunia europejska
Wybrane dla Ciebie