Trwa ładowanie...
d2h1h47

OPZZ i "S" będą protestować przeciwko bezrobociu

Przeciwko zmianom prawa pracy, które -
zdaniem związkowców - zwiększą bezrobocie, w czwartek w Warszawie
i miastach wojewódzkich będą protestować OPZZ i "Solidarność" -
zapowiada OPZZ.

d2h1h47
d2h1h47

Szef KK NSZZ "Solidarność" Marian Krzaklewski decyzję o przyłączeniu się do protestów OPZZ w obronie Kodeksu pracy pozostawił szefom poszczególnych regionów "S". Ci postanowili o przyłączeniu się do protestów OPZZ m.in. we Wrocławiu, zaś w Olsztynie pozostawili związkowcom "wolną rękę".

Szef mazowieckiego OPZZ Lech Szymańczyk szacuje, że tylko wspólna manifestacja OPZZ i zakładowych komisji mazowieckiej "S" zgromadzi ponad 2,5 tys. osób. Także wspólnie chcemy uczestniczyć w rozmowach u ministra pracy Jerzego Hausnera. Czy minister wpuści nas? Zobaczymy - powiedział Szymańczyk.

Szef OPZZ Maciej Manicki nie chciał jednoznacznie odpowiedzieć, czy jest to demonstracja wymierzona przeciwko rządowi. Wielokrotnie powtórzył, że 11 kwietnia jest to dzień, w którym organizacja corocznie artykułuje potrzebę walki z bezrobociem.

Ponieważ termin w tym roku zbiegł się z rządową inicjatywą zmiany przepisów prawa pracy, organizacja postanowiła nazwać ów dzień - "dniem walki z nowelizacją Kodeksu pracy, która rodzi bezrobocie".

d2h1h47

Stopa bezrobocia wyniosła na koniec marca 18,2% i wzrosła z 18,1% w lutym.

19 marca rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy, a w ubiegły piątek Sejm skierował nowelizację Kodeksu i ustaw towarzyszących do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej.

Zdaniem OPZZ, rząd nie przedstawił żadnych argumentów, że proponowane zmiany prawa pracy doprowadzą do rzeczywistego zwiększenia liczby miejsc pracy. Porozumienie nie ma wątpliwości, że taka nowelizacja ułatwi zwalnianie pracowników, dlatego nie godzi się na zmiany Kodeksu pracy proponowane przez rząd.

Związkom nie podobają się zmiany w prawie pracy dotyczące układów zbiorowych pracy, zniesienie obowiązku tworzenia planów urlopowych, pozbawienie odpraw pracowników zwalnianych z winy pracodawcy.

d2h1h47

W ulotce "Solidarność" przekonuje, że rząd SLD-UP-PSL chce odebrać pracownikom prawo do stałego zatrudnienia, dopłaty do godzin nadliczbowych, odprawy przy zwolnieniu z przyczyn zakładu pracy, układy zbiorowe i wynikające z nich korzyści, fundusz socjalny i urlopowy.

Władze "Solidarności" wezwały we wtorek rząd do wycofania z parlamentu projektu zmian Kodeksu pracy.

Sekretarz SLD Marek Dyduch przekonuje, że zmiana Kodeksu pracy nie spowoduje zwiększenia bezrobocia, za to obniży przede wszystkim koszty małych i średnich firm.

d2h1h47

W środę Manicki, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Henryka Bochniarz i prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik podpisali dokument, który określa, jakie zmiany nie powinny znaleźć się w nowelizowanym w Sejmie Kodeksie pracy. Przypomnieli, że minister pracy i premier deklarowali, że jeśli dojdzie do porozumienia pracodawców i związków zawodowych, to rząd wycofa nieuzgodnione zapisy nowelizacji.

Według badań przeprowadzonych na początku marca przez OBOP, zaufanie do OPZZ deklaruje 22% Polaków; nieufność - 48%. Najlepiej OPZZ było postrzegane w styczniu 1998 roku (najwięcej zaufania i najmniej nieufności). W porównaniu z sytuacją po wyborach obecne notowania Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych nie uległy zmianie.

Natomiast na pierwszym miejscu pod względem braku zaufania do związków zawodowych znalazła się "Solidarność" - niechętną postawę wobec tego związku deklaruje 64% pytanych; w stosunku do "Solidarności" najmniej osób (17%) wyraziło zaufanie. (iza)

d2h1h47
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h1h47
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj