Opublikowano projekty PiS dotyczące sądów i nieopublikowanych orzeczeń TK
Na stronie sejmowej opublikowano już zapowiadane projekty nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym oraz Trybunale Konstytucyjnym. Oba skierowano już do opiniowania przez Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych.
23.03.2018 | aktual.: 23.03.2018 09:33
Zmiany w ustawach dotyczą m.in. wieku, w którym sędziowie będą przechodzić w stan spoczynku, trybu odwołania prezesów i wiceprezesów sądu oraz publikacji zaległych orzeczeń TK. Jak stwierdził poseł PiS Marek Ast, polski rząd "wychodzi naprzeciw" oczekiwaniom Komisji Europejskiej.
Zobacz także
W uzasadnieniu nowelizacji ustawy o TK wyraźnie podkreślono, że - zdaniem autorów projektu - "publikacja rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, 11 sierpnia i 7 listopada 2016 roku co do zasady nie jest konieczna z punktu widzenia polskiego prawa". Istnieją jednak - jak dodano - powody "dla których może to być pod pewnymi warunkami pożądane". Jakie to powody? jesto m.in. "dążenie do stabilizacji systemu prawnego
i zakończenia konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego, który - niezależnie od nieuzasadnionych i niesprawiedliwych zarzutów kierowanych przez jego krytyków - negatywnie wpływa na społeczne oceny wymiaru sprawiedliwości i kontroli konstytucyjności polskiego prawa". Autorzy projektu nie ukrywają też, że chodzi im o "poprawienie sytuacji Polski w sporze Komisją Europejską".
Jak uzasadniono zmiany dotyczące trybu odwołania prezesów i wiceprezesów sądu oraz wieku, w którym sędziowie będą przechodzić w stan spoczynku? Autorzy tłumaczą je potrzebą "udoskonalenia jakości polskiego sądownictwa". Podkreślają jednak, że "przepisy wprowadzone ustawami uchwalonymi przez Sejm VIII kadencji w pełni gwarantują praworządność i realizują konstytucyjną zasadę podziału i równowagi między poszczególnymi gałęziami władzy (art. 1 O ust. 1 Konstytucji RP)". Dodają również, że ich zdaniem są one również zgodne :z europejskimi standardami w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, a ich odpowiedniki można znaleźć w ustawodawstwie wielu krajów UE o ugruntowanych tradycjach demokratycznych".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl