Trwa ładowanie...
d2r8860

Opozycjoniści: sprawa "Bolka" to wierzchołek góry

• Siedleccy opozycjoniści: odnalezione dokumenty to tylko wierzchołek problemu
• "Archiwum generała Kiszczaka nie jest odosobnionym przypadkiem"
• "Tacy ludzie decydują o życiu społeczno-politycznym w wielu miastach"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Część dokumentów udostępnionych przez IPN
Część dokumentów udostępnionych przez IPN (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d2r8860

Zobacz także wywiad z prezydentem Dudą. "Trzeba postawić pytanie, czy te dokumenty nie kształtowały politycznej rzeczywistości w kraju

- Odnalezione w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku materiały SB dotyczące tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek" to tylko wierzchołek problemu - przekonywali w Polskim Radiu RDC byli siedleccy opozycjoniści, którzy od lat zajmują się dokumentacją działań Służby Bezpieczeństwa w swoim regionie.

Pierwszy przewodniczący siedleckiej "Solidarności" Maciej Kublikowski powiedział, że prywatne archiwum generała Kiszczaka nie jest odosobnionym przypadkiem. Jego zdaniem w każdym mieście istnieje były funkcjonariusz SB, który wyniósł jakieś informacje. Zdaniem Macieja Kublikowskiego, tacy ludzie rzeczywiście decydują o życiu społeczno-politycznym w wielu miastach.

d2r8860

Jeden z badających działania bezpieki w regionie siedleckim, były działacz opozycji Zygmunt Goławski powiedział, że wielu istotnych dokumentów, także z poziomu lokalnego, brakuje w Instytucie Pamięci Narodowej.

Jak mówił, badacze po siedmiu latach prac doszli do wniosku, że zachowały się tylko takie teczki, na których nie zależało funkcjonariuszom SB. - Natomiast jeśli chodzi o osoby naprawdę istotne, to ich teczek nie ma - powiedział Zygmunt Goławski.

Siedleckim opozycjonistom udało się ustalić listę około siedmiuset współpracowników Służby Bezpieczeństwa PRL z terenu dawnego województwa siedleckiego. Zygmunt Goławski zapewnił, że prace są prowadzone starannie, aby nie rzucać fałszywych oskarżeń. Zaznaczył, że część przeanalizowanych teczek dotyczy bowiem osób rozpracowywanych, które mogły nie wiedziały o zainteresowaniu SB. Są też informacje o kilkudziesięciu osobach, które odmówiły współpracy.

d2r8860

Podziel się opinią

Share
d2r8860
d2r8860
Więcej tematów