Opóźnia się powstanie systemu informatycznego Schengen
Elektroniczna baza danych o skradzionych
pojazdach, dziełach sztuki oraz osobach poszukiwanych, znana jako
system informatyczny Schengen, ma powstać w Polsce półtora roku
później, niż planowano.
Posłowie zdecydowali o przesunięciu terminu utworzenia krajowego systemu informatycznego z 30 czerwca 2005 roku na 31 grudnia 2006 roku. System ten ma być zbiorem danych dla kontroli granicznej, celnej, legalności pobytu cudzoziemców w RP. To m.in. na ten cel Polska ma otrzymać 310 mln euro z Funduszu Schengen w latach 2004-2006. Za nowelizacją ustawy o cudzoziemcach głosowało 351 posłów, przeciw było 18, a 20 wstrzymało się od głosu.
W Unii trwają obecnie prace nad Systemem Informacyjnym Schengen II (SIS II), których zakończenie planowane jest na 1 stycznia 2007 roku. System ten ma być bardziej nowoczesny niż istniejący obecnie SIS I. Mają pojawić się zdjęcia, odciski palców, a nawet zapis kodu DNA. Polska ma przystąpić do Systemu Informacyjnego Schengen II 28 października 2007 roku.
Układ z Schengen z 1985 r. ostatecznie wszedł w życie w 1995 r. Członkami porozumienia są wszystkie kraje UE z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Wjeżdżający na terytorium obszaru Schengen przechodzą tylko jedną kontrolę graniczną - na zewnętrznej granicy. Potem mogą już podróżować przez kolejne kraje bez każdorazowej kontroli.