Opolskie. Marszałek Andrzej Buła podsumowuje kadencję i odpowiada na zarzuty PiS

Odpowiadamy na frustrację i kompleksy lokalnych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zarzucając nam niezrealizowanie obietnic, sami pokazują, że nie potrafią wybudować kilometra drogi krajowej czy zadbać o zabezpieczenia przeciwpowodziowe - mówił opolski marszałek Andrzej Buła podsumowując ostatnie lata rządów w regionie.

Opolskie. Marszałek Andrzej Buła podsumowuje kadencję i odpowiada na zarzuty PiS
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Roman Rogalski

10.09.2018 16:15

  • Marszałek Andrzej Buła zainaugurował podsumowanie ostatnich lat pracy samorządu województwa opolskiego.
  • Zapowiedział spotkania tematyczne, na których będą prezentowane efekty działań samorządu.
  • Buła odniósł się do zarzutów członków PiS, którzy mówią o zastoju w rozwoju województwa.

Marszałek Buła podsumowując ostatnie cztery lata odniósł się do wypowiedzi lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości nt. niezrealizowanych przez samorząd województwa obietnic.

- Odpowiadamy na frustrację i kompleksy lokalnych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zarzucając nam niezrealizowanie obietnic, sami pokazują, że nie potrafią wybudować kilometra drogi krajowej czy zadbać o zabezpieczenia przeciwpowodziowe - mówił marszałek Andrzej Buła na konferencji.

Gospodarz województwa zapowiedział, że do zakończenia kampanii wyborczej, do wszystkich powiatów województwa opolskiego zawitają kandydujący do sejmiku, którzy będą prezentować dokonania ostatnich 12 lat, a szczególnie ostatniej kadencji. Pokazał również dwutomowy „Raport prawd i dokonań”, który zawiera najważniejsze inwestycje i projekty, jakie zrealizowano w ostatniej kadencji samorządu.

Wicemarszałek Roman Kolek, odpowiedzialny za służbę zdrowia, odpowiadając na jeden z zarzutów PiS podkreślał, że rehabilitacja dziecięca w województwie się rozwija. Przypomniał, że samorząd województwa sprzedał będący w fatalnym stanie technicznym budynek sanatorium w Suchym Borze i „Aleksandrówkę” w Jarnołtówku.

- Ośrodki rehabilitacji dziecięcej straciły kontrakt. Nie przedłużył go Narodowy Fundusz Zdrowia. Pani poseł PiS Katarzyna Czochara uczestniczyła w procedurach i widziała nasz wysiłek. Jako zarząd województwa opolskiego lobbowaliśmy w Ministerstwie Zdrowia, aby rehabilitacja dziecięca była finansowana na takim samym poziomie jak rehabilitacja dorosłych. To się nie udało – mówił Roman Kolek.

Marszałek Andrzej Buła przypomniał zaś, że poseł Katarzyna Czochara obiecała na te ośrodki 5 milionów złotych. - Ostatecznie koleżanki i koledzy posłanki zabrali te pieniądze i rozdali sobie na nagrody – stwierdził marszałek.

Członkowie zarządu województwa podkreślali, że wydatki na analizy naukowe i ekonomiczne dotyczące potrzeby utworzenia Specjalnej Strefy Demograficznej nie uszczupliły wydatków na konkretne Działania na ten cel (co zarzucają władzom wojewódzkim działacze PiS).

- To były pieniądze z zewnątrz, w projektu, właśnie na ten cel przeznaczone. To były 3 miliony złotych, dzięki którym dziś, w ramach programu „Opolskie dla rodziny”, realizowane są konkretne projekty, m.in. dotyczące bezpłatnej pomocy dla całych rodzin. Już półtora miliarda złotych zaangażowane jest w takie działania w całym regionie – tłumaczył marszałek Buła.

Szymon Ogłaza, odpowiedzialny za drogi wojewódzkie stwierdził, że rząd PiS, który zarządza drogami krajowymi, nie zrealizował do tej pory żadnej poważnej inwestycji na tych drogach w województwie opolskim. Jak mówił, najważniejsze budowy i przebudowy w regionie właśnie odbywają dzięki inicjatywie i pieniądzom urzędu marszałkowskiego.

Autor: pt

Zobacz także: Grzegorz Schetyna wycofuje się rakiem ze słów o Tusku

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:portalsamorzadowy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)