PolskaOpolski dinozaur na wystawie

Opolski dinozaur na wystawie

W Krasiejowie (Opolskie) otwarto minimuzeum ze znaleziskami prehistorycznych zwierząt, które odkryto w miejscowej kopalni iłów. Na wystawie można zobaczyć wizerunki m.in. najstarszego na świecie, pochodzącego sprzed 225-230 milionów lat dinozaura, nazwanego Silesaurus Opoliensis.

Często przywołujemy porównanie z historią Biskupina. Chciałbym, żeby Krasiejów był w przyszłości podobnym miejscem, a ta wystawa jest krokiem w dobrym kierunku - powiedział podczas otwarcia prof. Jerzy Dzik z Polskiej Akademii Nauk, który w latach 90. rozpoczął poszukiwania dinozaurów w Krasiejowie.

Muzeum zorganizowane przez stowarzyszenie miłośników Krasiejowa w budynku starej szkoły jest pierwszym miejscem, w którym na stałe można oglądać efekty pracy paleontologów, od 2000 roku regularnie badających złoże.

W planach jest wybudowanie w Krasiejowie parku triasowego, gdzie zwiedzający mogliby m.in. oglądać naturalnej wielkości rekonstrukcje zwierząt, które żyły w tej okolicy setki milionów lat temu. Pierwszym krokiem do tego będzie pawilon wystawienniczy, który powstanie na terenie wykopalisk do czerwca. W wakacje będzie już można oglądać eksponaty bezpośrednio na terenie kopalni, a przy okazji obserwować prace paleontologów - powiedział wicemarszałek Opolszczyzny Ryszard Galla.

Prof. Dzik i władze Uniwersytetu Opolskiego uzgodnili warunki współpracy PAN i opolskiej uczelni. Współdziałanie będzie dotyczyć nadzoru nad budową pawilonu wystawienniczego, a w przyszłości parku triasowego, oraz zorganizowania w Opolu samodzielnego ośrodka badawczego, który zajmie się prowadzeniem wykopalisk i promowaniem efektów pracy.

Pierwsze informacje o pojawieniu się w Krasiejowie kości prehistorycznych zwierząt pochodzą z lat 70. Szczęśliwym trafem, który zapoczątkował serię odkryć w Krasiejowie, było powstanie w tym miejscu kopalni iłów. Miejscowi górnicy skarżyli się, że coś blokowało im młyny. Były to najprawdopodobniej konkrecje, czyli nagromadzenie w skałach osadowych węglanu wapnia z kośćmi dinozaurów w środku.

Od roku 2000 trwa regularna eksploatacja złoża, gdzie znaleziono liczne i dobrze zachowane szczątki prapłazów - przodków wielkich jurajskich dinozaurów. Największym na razie odkryciem pozostaje Silesaurus Opoliensis - roślinożerny dinozaur o wzroście ok. 130 cm.

Prace nad odtworzeniem jego pełnej anatomii są w początkowym stadium - ocenił Dzik. Dodał, że wydobywanie i naukowe opracowanie szczątków z Krasiejowa to zadanie na wiele lat.

Źródło artykułu:PAP
kościwystawadinozaur

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)