PolskaOpole zmieni swoje granice. Szydło: proszę, by mieszkańcy ze spokojem przyjęli tę decyzję

Opole zmieni swoje granice. Szydło: proszę, by mieszkańcy ze spokojem przyjęli tę decyzję

Do zmian granic administracyjnych Opola dojdzie zgodnie z wcześniejszymi decyzjami. Premier Beata Szydło poprosiła mających obawy mieszkańców, aby te decyzje przyjęli ze spokojem. - Pan prezydent Opola zapewnił, że będzie wspierał te miejscowości, które do tej pory były w innym podziale administracyjnym i że będzie z jego strony pełna wola współpracy i dialogu - dodała premier.

Opole zmieni swoje granice. Szydło: proszę, by mieszkańcy ze spokojem przyjęli tę decyzję
Źródło zdjęć: © PAP/DPA | G. Lenz

Rząd w lipcu br. przyjął rozporządzenie, w wyniku którego od 1 stycznia 2017 r. w granicach Opola znajdzie się 12 sołectw lub ich części, położonych dotąd w czterech sąsiednich gminach. Na mocy rozporządzenia rządu powierzchnia Opola powiększy się o 52 km kw. - do 149 km kw. Dzięki powiększeniu granic liczba opolan wzrośnie o niecałe 10 tys., do ok. 128 tys. osób.

Do Opola wcielona zostanie znaczna część gminy Dobrzeń Wielki - sołectwa: Czarnowąsy, Borki, Świerkle oraz Krzanowice, części Dobrzenia Małego oraz części Brzezia. Ponadto, w skład Opola wejdą też sołectwa Chmielowice i Żerkowice z gminy Komprachcice, sołectwo Winów z gminy Prószków, a także sołectwa Sławice, Wrzoski oraz część Karczowa z gminy Dąbrowa.

Zmiana granic Opola. Osiem osób rozpoczęło głodówkę przeciwko decyzji rządu

Przeciw powiększeniu powierzchni Opola, które postulował prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski, od miesięcy protestują samorządowcy i część mieszkańców podopolskich gmin.

Kilka dni temu ośmiu mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki rozpoczęło głodówkę w proteście przeciwko decyzji rządu. W ten sposób chcą nakłonić rząd do wycofania się z decyzji o przyłączeniu do Opola części ich gminy, na której jest m.in. kompleks przemysłowy z elektrownią Opole.

Z apelem o wstrzymanie decyzji rządu w sprawie powiększenia od nowego roku granic Opola zwrócili się do premier przedstawiciele mniejszości niemieckiej z Opolszczyzny. Ich zdaniem, rozporządzenie przyjęto z naruszeniem polskich i międzynarodowych norm prawa chroniącego mniejszości narodowe.

Oprac. Tomek Orszulak

Beata Szydłogranicaadministracja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)