PolskaOpinia Komisji Weneckiej o Polsce. PSL: działania PiS to przerzucanie się gorącym kartoflem. Nowoczesna: grają na czas, by Polacy zmęczyli się tematem

Opinia Komisji Weneckiej o Polsce. PSL: działania PiS to przerzucanie się gorącym kartoflem. Nowoczesna: grają na czas, by Polacy zmęczyli się tematem

• Działania PiS to "przerzucanie się gorącym kartoflem" - uważa Jakub Stefaniak (PSL)

• Rzecznik ludowców: natychmiastowa publikacja orzeczenia Trybunału z 9 marca

• PSL zapowiada protest przeciwko projektowi ustawy o obrocie ziemią

• PiS chce rozmyć temat, przedłużyć dyskusję - twierdzi Kamila Gasiuk-Pihowicz

• "Nowoczesna jest gotowa do rozmów, ale zalecenia Komisji Weneckiej są jasne"

Opinia Komisji Weneckiej o Polsce. PSL: działania PiS to przerzucanie się gorącym kartoflem. Nowoczesna: grają na czas, by Polacy zmęczyli się tematem
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

14.03.2016 | aktual.: 14.03.2016 13:58

Przesłanie opinii Komisji Weneckiej do Sejmu, tworzenie przez marszałka Sejmu zespołu ekspertów do zbadania sytuacji i ewentualne spotkania z klubami to "przerzucanie się gorącym kartoflem", a nie próba rozwiązania problemu - uważa rzecznik klubu PSL Jakub Stefaniak. Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna)
uważa, że skierowanie przez premier Beatę Szydło opinii Komisji Weneckiej do Sejmu ma "rozmyć temat, przedłużyć dyskusję". Posłanka zadeklarowała jednocześnie, że Nowoczesna jest gotowa do rozmów.

Premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału. Wicemarszałek Sejmu i szef klub PiS Ryszard Terlecki powiedział, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapewne powoła zespół ekspertów, który zajmie się zbadaniem opinii. Odniósł się też do doniesień dotyczących spotkania z przedstawicielami opozycji ws. rozwiązania kryzysu wokół TK stwierdzając, iż są to na razie sugestie medialne.

- Nasz pomysł jest niezmiennie taki, by prezydent przestrzegał prawa, zaprzysiągł trzech sędziów TK i by zostało opublikowane orzeczenie Trybunału z 9 marca. To nie jest odkrywcze i nowe, ale od realizacji tych punktów zależy, czy Polska będzie państwem prawa czy też nie - mówił w Sejmie Stefaniak.

Podkreślał, że dopiero po wykonaniu tych warunków PSL "będzie widziało sens, by zasiąść do ewentualnych rozmów".

Jeśli PiS zaproponuje spotkanie - mówił Stefaniak - to "PSL może się i stawić, ale do powiedzenia będzie miał to samo". Ocenił, że najlepszym miejscem do rozmów byłoby posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

- W ogóle przesłanie opinii Komisji Weneckiej do Sejmu, a potem tworzenie przez marszałka Sejmu zespołu ekspertów do zbadania sytuacji czy ewentualne spotkania z klubami - to takie przerzucanie się gorącym kartoflem, którego nikt nie chce, a nie żadna próba rozwiązania problemu - ocenił Stefaniak.

- Niech większość pisowska nie wyobraża sobie, że ktoś będzie legitymizował łamanie konstytucji, bo do tego chyba zmierza ta spychologia; PSL nie da się wmanewrować w szukanie wytrychu do przeprowadzenia niezgodnych z prawem zmian - dodał.

Rzecznik ludowców podkreślił, że "właściwie niefunkcjonujący TK" utrudnia, jeśli nie uniemożliwia obronę przed "złym prawem". Powiedział, że dla PSL jego przykładem jest projekt ustawy o obrocie ziemią. Zapowiedział, że PSL będzie przeciw temu protestował.

- Najpierw zbieramy się przed pomnikiem Witosa, będzie kilka przemówień, przede wszystkim polityków PSL, potem pójdziemy przed budynek Sejmu. To jest manifestacja pod hasłem obrony polskiej ziemi, bo dziś trzeba bronić jej przed PiS (...) Ale nie ograniczałbym się do tylko jednego tematu; zapraszamy do ogólnego protestu przeciw łamaniu prawa - mówił Stefaniak.

Projekt, przeciwko któremu chce protestować PSL, to projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa. W intencji autorów ustawa ma chronić ziemię przed spekulacyjnym wykupem przez cudzoziemców i służyć głównie do produkcji żywności. Projekt przewiduje wstrzymanie sprzedaży nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na okres 5 lat od dnia wejścia ustawy w życie.

Gasiuk-Pihowicz: Nowoczesna jest gotowa do rozmów, ale zalecenia Komisji Weneckiej są jasne

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) uważa, że skierowanie przez premier Beatę Szydło opinii Komisji Weneckiej do Sejmu ma "rozmyć temat, przedłużyć dyskusję". Posłanka zadeklarowała jednocześnie, że Nowoczesna jest gotowa do rozmów.

Gasiuk-Pihowicz oceniła, że decyzja premier Beaty Szydło o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu ma na celu "rozmycie tematu, przedłużanie dyskusji". - Zalecenia (Komisji Weneckiej) są proste i jasne - wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien być opublikowany, a prezydent powinien przyjąć ślubowanie trzech prawidłowo wybranych sędziów Trybunału - podkreśliła.

- To granie na czas, granie na zwłokę, po to żeby Polscy byli jeszcze bardziej zmęczeni tym tematem, żeby ten temat zszedł z pierwszej linii dyskusji - dodała.

Posłanka Nowoczesnej zaapelowała do polityków PiS, aby szanowali prawo w Polsce. - Jestem przekonana, że poszliście do polityki z poczuciem odpowiedzialności za państwo, chciałam zaapelować do tej odpowiedzialności, zaapelujcie do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby nie narażał bezpieczeństwa naszych dzieci, które opiera się na solidnych sojuszach międzynarodowych, jak i na stabilności gospodarczej - zwróciła się Gasiuk-Pihowicz do polityków PiS.

Jej zdaniem, jeśli rząd nie opublikuje wyroku TK, to będzie sygnał dla Europy, że Polska nie respektuje zasad demokratycznego państwa prawa. - Jeżeli zalecenia Komisji Weneckiej nie zostaną wykonane, to niestety przekaz, jaki pójdzie w świat będzie jednoznaczny - w Polsce nie szanuje się demokratycznych reguł prawa, premier nie wykonuje orzeczeń TK, pan prezydent także ich nie wykonuje - zaznaczyła Gasiuk-Pihowicz.

Posłanka Nowoczesnej zadeklarowała jednocześnie, że przedstawiciele jej partii są gotowi do rozmów o sytuacji wokół TK. - To nie jest tak, że my stawiamy jakieś warunki, żeby usiąść do rozmów; zawsze możemy rozmawiać, ale oczywiście rozwiązania, które wyjdą z tej rozmowy, to muszą być rozwiązania, oparte na literze prawa, które w tym momencie obowiązuje, zgodne z zaleceniami Komisji Weneckiej. Zapisy konstytucji należy wykonywać - przekonywała.

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)