Opieka nad dziećmi utrudnia kobietom zdobycie pracy
Uprawnienia kobiet związane z ich funkcją opiekuńczą w największym stopniu utrudniają im zdobycie pracy – wynika z badania, jakie firma ASM Centrum Badań i Analiz Rynku przeprowadziła wśród kobiet, przedsiębiorców i tzw. opinii publicznej.
Sami przedsiębiorcy zapytani o to, jakie uprawnienia kobiet w największym stopniu wpływają niekorzystnie na sytuację kobiet na rynku pracy na 1 miejscu wskazali konieczność wydłużenia umowy o pracę z kobietą w ciąży na czas do dnia porodu (40,4% wskazań). Na drugim miejscu wskazano możliwość korzystania z urlopów wychowawczych – 35,3% odpowiedzi, oraz korzystanie z urlopów macierzyńskich 32,1% wskazań.
W badaniu zadano również pytanie kobietom, pracodawcom oraz „opinii publicznej”, jakie są najbardziej efektywne formy wspierania kobiet: drugą najczęściej wskazywana odpowiedzią było zapewnienie opieki dzieciom poprzez żłobki, przedszkola, świetlice. Na tę odpowiedź wskazało 39,2% kobiet, 35,7% przedsiębiorców, a 29,1%, to wskazania tzw. opinii publicznej. Wśród innych odpowiedzi znalazła się również ta, mówiąca o promowaniu partnerskiego modelu rodziny, który pozwoliłby obojgu rodzicom na równomierne zaangażowanie się w prowadzenie domu, opiekę nad dziećmi. Takie rozwiązanie byłby nie tylko korzystne dla kobiet, które odciążone by były z części obowiązków, ale i dla dzieci, które miałby możliwość nawiązanie relacji z obojgiem rodziców ( odpowiedzi takiej udzieliło: 24,3% opinii publicznej; 28,6% kobiet, 24,2% przedsiębiorców).
Kobiety, badane przez nas bardzo często mówiły, że najlepszym rozwiązaniem byłoby tworzenie tzw. przyzakładowych przedszkoli czy żłobków. Wtedy miałyby możliwość niemal ciągłego kontaktu z dzieckiem przy jednoczesnym wykonywaniu pracy zawodowej. Takie rozwiązania są dość często spotykane w krajach zachodnich i stanowią doskonałe wsparcie dla aktywnych zawodowo kobiet.
Warto również zwrócić uwagę, że urlopy wychowawcze są coraz rzadziej wykorzystywane przez kobiety. Powodem nie jest brak chęci do wychowywania dzieci, a konieczność utrzymywania rodziny oraz fakt, że kobiety boją się utracenia swych kwalifikacji zawodowych. Brak czynnego wykonywania zawodu przez tak długi okres jak 3 lata każdego, nawet najlepszego pracownika uczyniłby bezwartościowym w oczach pracodawcy. Każdy zawód wymaga rozwoju, stałego dokształcania oraz ciągłej praktyki, aby móc być konkurencyjnym i produktywnym.
Tymczasem poseł Anna Sobecka zaproponowała zamknięcie żłobków oraz wydłużenie urlopów macierzyńskich do 3 lat, co miałoby stanowić receptę na zbyt mały przyrost naturalny w kraju. Wyniki badań sugerują, że pomysł ten nie tylko jest niezgodny z potrzebami zarówno kobiet jak i pracodawców, ale mógłby stanowić poważny powód do zwiększenia się bezrobocia wśród kobiet. A przecież bezrobocie z pewnością nie sprzyja rodzinie i jej powiększaniu.
Badania sytuacji kobiet na rynku pracy przeprowadzone zostały przez ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w ramach projektu System Aktywizacji Zawodowej Kobiet - „Kobieta Pracująca…”, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.
W ogólnopolskim badaniu wzięło udział: 1850 kobiet; 1619 pracodawców, 1200 reprezentantów opinii publicznej. Badania zostały pogłębione o regionalne badania (łódzkie, pomorskie, wielkopolskie, małopolskie) kobiet i przedsiębiorców przeprowadzone metodą FGI w 20 dziesięcioosobowych grupach.