ŚwiatOperacje i protezy dla robotników przymusowych

Operacje i protezy dla robotników przymusowych

Byli robotnicy przymusowi i niewolniczy,
cierpiący na ciężkie uszkodzenie stawów, będą mogli zostać
bezpłatnie zoperowani i zaopatrzeni w endoprotezę - planuje
Austriackie Towarzystwo Ortopedii i Chirurgii Ortopedycznej.

12.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W ramach planowanego przez Towarzystwo projektu pomoc mogłyby uzyskać osoby, które pracowały przymusowo i niewolniczo na rzecz III Rzeszy na terytorium Austrii - poinformowano w przesłanym w środę komunikacie rzecznika prasowego Fundacji Polsko- Niemieckie Pojednanie.

Zasadniczo bierze się pod uwagę zaopatrzenie w stawy biodrowe i kolanowe, ponieważ zużycie tych stawów związane jest ze znacznym ograniczeniem codziennej aktywności i jakości życia. W przypadkach wyjątkowych pod uwagę brane jest także operacyjne zaopatrzenie w stawy barkowe, łokciowe i palców - napisano w komunikacie.

Koszty wszczepienia endoprotez mieliby pokrywać ich producenci, a koszty operacji i pobytu - szpitale. Natomiast koszty podróży pacjentów i osób im towarzyszących oraz lekarzy Austriackiego Towarzystwa Ortopedii i Chirurgii Ortopedycznej przejmie Austriacki Fundusz Pojednania. Wszelkie świadczenia lekarskie będą udostępnione nieodpłatnie.

Po dotychczasowym wstępnym rozpoznaniu przez stronę austriacką można liczyć rocznie na około 50 operacji w całej Austrii pacjentów z Polski i innych krajów świata - poinformowano w komunikacie.

Wyboru osób, które miałyby być operowane i otrzymać endoprotezę, miałaby dokonywać Organizacja Partnerska w danym kraju, czyli w Polsce Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Przed wystawieniem skierowania medycznego musi zostać ustalona przez Organizację Partnerską zła sytuacja finansowa pacjenta. Decydująca jest tutaj także ocena wydajności miejscowego systemu zdrowia oraz możliwości odpowiedniej opieki dla tych pacjentów do przeprowadzonej operacji - głosi komunikat.

Ocena sytuacji finansowej zainteresowanej osoby ma być dokonana w porozumieniu z Centrum Koordynacyjnym Austriackiego Towarzystwa Ortopedii i Chirurgii Ortopedycznej.

Zapotrzebowanie na operację musi być stwierdzone w danym kraju przez lekarza specjalistę. Potrzebne będzie także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego stawu w dwóch wymiarach i dołączenie zaświadczenia od internisty, że dana osoba może być poddana operacji i jest w stanie podróżować.

Powrót do kraju po operacji jest przewidziany już w 14 dni po zabiegu, dlatego osoby, które będą operowane, powinny w miarę możliwości przyjeżdżać z osobami towarzyszącymi.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z propozycji austriackiego Towarzystwa proszone są o zgłaszanie się do Działu Współpracy z Zagranicą Fundacji Polsko Niemieckie-Pojednanie - Warszawa, ul. Krucza 36, tel. 695-99-62.

Fundacja poinformowała też, że w Niemczech pojawiło się wiele lokalnych inicjatyw zmierzających do dokładniejszego zapoznania się z losem osób, które przymusowo pracowały w czasie II wojny światowej w danej wsi czy gminie.

W niektórych przypadkach (m.in. Frankfurt nad Menem, Marburg, Freiburg, Hilden, Konstancja) samorządy lokalne podjęły decyzje o przyznawaniu własnych świadczeń dla byłych robotników przymusowych z danego regionu.

Świadczenia będą wypłacane za pośrednictwem Fundacji Polsko- Niemieckie Pojednanie na podstawie indywidualnych umów z niemieckimi fundatorami lub bezpośrednio przez stronę niemiecką. Fundacja spodziewa się, że pierwsze wypłaty nastąpią na przełomie czerwca i lipca 2002. (and)

Austriaoperacjerobotnicy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)