Trwa ładowanie...

OPCW: Syria zniszczyła infrastrukturę do produkcji broni chemicznej

Syria zniszczyła wszystkie zadeklarowane obiekty służące do produkcji broni chemicznej i mieszania jej komponentów, co stanowi ważny etap programu niszczenia tego arsenału - poinformowała Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).
Share
Inspektor Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w Syrii
Inspektor Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w SyriiŹródło: AFP
d3kbjuk

Zniszczono urządzenia do produkcji śmiercionośnych substancji oraz sprzęt do napełniania pocisków - podaje OPCW.

W dokumencie, w którego posiadanie weszła agencja Reutera, podkreślono, że eksperci skontrolowali 21 z 23 obiektów w Syrii. Dwa pozostałe były zbyt niebezpieczne, ale ich wyposażenie przeniesiono do innych miejsc, które objęto kontrolą.

Oświadczenie padło na dzień przed wyznaczonym przez OPCW na 1 listopada terminem, w którym Damaszek miał zniszczyć lub "uczynić nieoperacyjnym" infrastrukturę do produkcji broni chemicznej i mieszania jej elementów składowych.

d3kbjuk

Magazyny broni

Zniszczenie tych obiektów oznacza, że Syria nie może już produkować broni chemicznej. Damaszek musi jednak jeszcze rozpocząć proces niszczenia już istniejącego arsenału.

Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym 300 ton gazu musztardowego i sarinu oraz drażniący układ krwionośny i nerwowy gaz bojowy VX. Prezydent Syrii Baszar al-Asad zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego w reakcji na atak chemiczny pod Damaszkiem 21 sierpnia.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przypisują odpowiedzialność za ten atak reżimowi Asada. Natomiast Damaszek wspierany przez Rosję utrzymuje, że była to prowokacja rebeliantów.

Prace w kraju objętym wojną

Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ Syria musi umożliwić zniszczenie jej broni chemicznej do połowy 2014 roku.

OPCW, która otrzymała w tym roku Pokojową Nagrodę Nobla, po raz pierwszy w historii prowadzi działalność w kraju objętym konfliktem zbrojnym - podkreśla agencja AFP.

d3kbjuk

Podziel się opinią

Share
d3kbjuk
d3kbjuk
Więcej tematów