Trwa ładowanie...
de0q7gr

"Opcja atomowa" wobec Polski? Ważna deklaracja szefa KE

Dziś KE podejmie decyzję, czy uruchomić wobec Polski art. 7, czyli tzw. "opcję atomową". Do sprawy odniósł się szef komisji, Jean Claude-Juncker.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jean-Claude Juncker zapewnił, że "nie wszystkie mosty zostały zerwane"
Jean-Claude Juncker zapewnił, że "nie wszystkie mosty zostały zerwane" (East News)
de0q7gr

KE podejmie decyzję na podstawie analizy ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Porówna je z przyjętymi w lipcu przez KE rekomendacjami wobec Polski.

Uruchomienie art. 7. oznacza przekazanie sprawy Polski z poziomu Komisji na poziom państw członkowskich w Radzie UE. Te będą mogły stwierdzić, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia przez Polskę wartości Wspólnoty. Aby to zrobić wymagana jest większość czterech piątych krajów członkowskich. Dojście do sankcji opisanych w art. 7. wymaga jednomyślności na poziomie Rady Europejskiej, czyli szefów państw i rządów.

Pytany w Brukseli, jak zachowa się podczas spotkania unijnych komisarzy w kontekście dyskusji o Polsce, Jean Claude-Juncker zapewnił, że "nie wszystkie mosty zostały zerwane". - Nie jesteśmy na wojnie z Polską - zadeklarował polityk.

de0q7gr

Uruchomienie art. 7. to nie wszystko. Według źródeł PAP, KE może w środę również wykonać kolejny krok w prowadzonej od wakacji procedurze o naruszenie prawa unijnego.

Reakcja Morawieckiego

Co na to polski rząd? - Chcemy prowadzić dialog, ale chcemy też reformować system sprawiedliwości - mówił we wtorek, po pierwszym pod jego kierownictwem posiedzeniu rządu, premier Mateusz Morawiecki.

- To decyzja KE – czy rozpocząć procedurę czy nie. Zaproponowałem dyskusję, ale podreśliłem, że ustawy, nad którymi Sejm zakończył pracę, są odmienne od tych, przyjętych pierwotnie w lipcu - podkreślił.

de0q7gr

Podziel się opinią

Share

de0q7gr

de0q7gr
Więcej tematów