Trwa ładowanie...
09-12-2013 19:30

ONZ wyśle do Libii inspektorów do zbadania składowisk uranu

Grupa oenzetowskich inspektorów skontroluje w grudniu br. stan zabezpieczenia zapasów libijskiego koncentratu rudy uranu - poinformowali przedstawiciele ONZ. Ich zdaniem radioaktywne substancje są przechowywane w nieodpowiednich warunkach.

ONZ wyśle do Libii inspektorów do zbadania składowisk uranuŹródło: AFP, fot: Joseph Eid
d3eh4nb
d3eh4nb

- Poważnie traktujemy problem koncentratu uranowego (ang. yellowcake - PAP), otrzymaliśmy informacje, że 6400 beczek z tą substancją jest przechowywanych w nieprzystosowanej do tego byłej bazie wojskowej znajdującej się niedaleko Sabhy na południu kraju. (...) Są pod kontrolą libijskiego batalionu wojska - powiedział wysłannik ONZ do Libii Abdelilah al-Chatib, przemawiając na forum Rady Bezpieczeństwa.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) informowała już w 2011 roku, że na terenie Libii składuje się nieprzetworzony uran w okolicach miasta Sabha. Podkreślano wtedy, że MAEA rozpocznie kontrolę tamtych składowisk po uspokojeniu się sytuacji w państwie.

W 2003 roku Muammar Kadafi podjął decyzję o zatrzymaniu projektu zakładającego produkcję broni atomowej, biologicznej i chemicznej. Obecne władze w Trypolisie nie potrafią zaprowadzić porządku po obaleniu dyktatora. Na terenie Libii funkcjonują liczne milicje składające się z byłych rebeliantów, które odmawiają podporządkowania się władzom centralnym. Istnieją obawy, że część arsenału broni, jak i składowiska z koncentratem uranu mogłyby wpaść w ręce byłych bojowników oraz organizacji terrorystycznych.

Przedstawiciele organizacji międzynarodowych ostrzegają również, że w 2011 roku w Libii zaginęły tysiące ręcznych wyrzutni pocisków rakietowych ziemia-powietrze, zwanych MANPADS. Oenzetowscy inspektorzy, którzy pojadą do Libii, mają również omówić z władzami kwestię tej broni - podkreślił Chatib.

d3eh4nb

Koncentrat uranu, zwany "yellowcake" (żółte ciasto), jest półproduktem otrzymanym po zmieleniu rudy uranu i ługowaniu jej za pomocą stężonych kwasów, zasad i nadtlenków. W zależności od sposobu ługowania i składu chemicznego rudy uzyskuje się substancje zawierającą od 70 do 90 proc. ośmiotlenków trójuranu. Taki półprodukt może być wykorzystany jako paliwo w niektórych reaktorach, może też być poddany dalszym procesom w celu jego wykorzystania w przemyśle nuklearnym.

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj