ŚwiatONZ odkłada raport o zbrodniach w Strefie Gazy; powodem "intensywna dyplomacja USA"

ONZ odkłada raport o zbrodniach w Strefie Gazy; powodem "intensywna dyplomacja USA"

ONZ odkłada raport o zbrodniach w Strefie Gazy; powodem "intensywna dyplomacja USA"
Źródło zdjęć: © AFP

02.10.2009 20:05, aktual.: 02.10.2009 20:59

Rada Praw Człowieka ONZ zdecydowała, że odkłada o sześć miesięcy decyzję w sprawie raportu na temat zbrodni wojennych w czasie izraelskiej ofensywy przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy na przełomie roku 2008 i 2009. Powodem była - jak to określono - "intensywna dyplomacja" prowadzona przez Stany Zjednoczone zaangażowane w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.

Rada miała głosować na temat rezolucji potępiającej Izrael za niedostateczne współpracę z ONZ-owskimi śledczymi, kierowanymi przez południowoafrykańskiego sędziego Richarda Goldstone'a.

Zgodnie z piątkowymi ustaleniami obie strony do marca 2010 roku mają przeprowadzić wiarygodne wewnętrzne dochodzenia w sprawie zarzutów o popełnienie zbrodni wojennych i "prawdopodobnych zbrodni przeciwko ludzkości", które zostały zawarte w ponad 570-stronicowym raporcie Goldstone'a. Jeśli tak się nie stanie zarzutami ma się zająć Międzynarodowy Trybunał Karny.

Raport autorstwa Goldstone'a głosi, że zarówno izraelscy żołnierze, jak i bojownicy Hamasu popełniali zbrodnie wojenne w czasie konfliktu toczącego się w grudniu 2008 roku i w styczniu 2009, ale jest bardziej krytyczny wobec Izraela. Władze izraelskie krytykowały ten raport jako "niewyważony i jednostronny".

Zespół, na którego czele stał Goldstone, wysłany na początku czerwca tego roku przez ONZ, dotarł do Strefy Gazy przez Egipt, ponieważ władze izraelskie odmówiły całej czwórce wiz wjazdowych.

Przedstawiając na łamach dziennika "New York Times" 17 września rezultaty dochodzenia w sprawie izraelskiej ofensywy pod kryptonimem "Płynny ołów", Goldstone napisał: "Nasza ekipa śledcza ustaliła, że w wielu przypadkach Izrael mógł uczynić znacznie więcej, aby oszczędzić ludność cywilną, bez szkody dla osiągnięcia zadeklarowanych i uzasadnionych celów wojskowych. Powinien był powstrzymać się od atakowania ponad wszelką wątpliwość cywilnych budynków i nie przeprowadzać operacji, które przynosząc oczywiste korzyści wojskowe, odbywały się kosztem życia wielu ludzi. Izrael powinien zbadać te przypadki, a Hamas powinien uczynić to samo".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także