ŚwiatONZ: liczba zabitych w konflikcie na Ukrainie wzrosła do ok. 3 tys.

ONZ: liczba zabitych w konflikcie na Ukrainie wzrosła do ok. 3 tys.

Liczba osób zabitych w konflikcie na wschodzie Ukrainy wzrosła do ponad trzech tysięcy, jeśli wliczy się ofiary lipcowej katastrofy malezyjskiego Boeinga 777 - poinformował zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka Ivan Simonović.

ONZ: liczba zabitych w konflikcie na Ukrainie wzrosła do ok. 3 tys.
Źródło zdjęć: © AFP

Od wybuchu konfliktu w kwietniu na Ukrainie śmierć poniosło 2 729 osób - oświadczył Simonović na specjalnym posiedzeniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Wiedniu. Liczba ofiar przewyższa 3 tysiące, jeśli wliczy się 298 osób, które zginęły w katastrofie samolotu Malaysia Airlines.

Nie dalej jak 29 sierpnia Simonović informował, że w sumie na Ukrainie zginęło 2 593 osoby, w tym cywile, ukraińscy żołnierze i prorosyjscy separatyści.

Na tym samym posiedzeniu OBWE ambasador Szwajcarii przy tej organizacji Thomas Greminger powiedział, że rozejm, obowiązujący od piątku na wschodniej Ukrainie, "jest utrzymywany, ale pozostaje kruchy". Dodał, że kluczowe dla zawieszenia broni między Ukrainą a separatystami w jej wschodnich obwodach kluczowe są najbliższe dni.

Tymczasem rotacyjny przewodniczący OBWE, prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter wezwał kraje członkowskie tej międzynarodowej organizacji do szybkiego rozszerzenia specjalnej misji obserwacyjnej na Ukrainie.

Burkhalter poinformował w niedzielę w komunikacie, że członkowie OBWE powinny nominować kandydatów z odpowiednim doświadczeniem i partycypować w finansowanie misji.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie liczy 57 członków. OBWE na Ukrainie rozmieściła w sumie około 250 obserwatorów. Szef organizacji poinformował, że w ramach misji rozmieszczono 59 specjalistów z doświadczeniem w monitorowaniu rozejmów oraz że organizacja przyspiesza obecnie rekrutację większej liczby obserwatorów.

Burkhalter wspomniał również, że trwają rozmowy na temat ewentualnego udziału w misji bezzałogowych samolotów w celu weryfikacji postępów rozejmu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)