Trwa ładowanie...
d7y96i9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

ONZ chce rozmów pokojowych ws. konfliktu w Syrii. Proponowana data to 25 stycznia

• ONZ chce rozmów pokojowych ws. Syrii 25 stycznia w Genewie
• Datę zaproponował mediator ONZ w Syrii Staffan de Mistura
• W Syrii zginął Zahrun Alasz, przywódca opozycyjnego ugrupowania Dżaisz al-Islam
• RB ONZ przyjęła rezolucję dot. mapy drogowej dla procesu pokojowego w Syrii
• W rezolucji brak informacji o przyszłości prezydenta Syrii Baszara el-Asada
• Wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 250 tysięcy ludzi
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ONZ chce rozmów pokojowych ws. konfliktu w Syrii. Proponowana data to 25 stycznia
(AFP)
d7y96i9

Mediator ONZ w Syrii Staffan de Mistura wezwał do podjęcia rozmów pokojowych między stronami konfliktu 25 stycznia w Genewie - poinformował rzecznik Mistury.

Mediator ONZ "liczy na pełną współpracę wszystkich istotnych stron syryjskiego konfliktu w tym procesie. Nie można pozwolić, by to, co się tam dzieje (w Syrii), wykoleiło te rozmowy" - głosi oświadczenie Mistury.

Rebelianci i syryjska armia rządowa poinformowali, że w Syrii zginął Zahrun Alasz przywódca opozycyjnego ugrupowania Dżaisz al-Islam oraz kilku niższych rangą dowódców tej grupy. Zdaniem analityków śmierć Alusza i innych dowódców Dżaisz al-Islam to poważny cios dla wysiłków pokojowych w Syrii.

d7y96i9

W telewizyjnym oświadczeniu dowództwo armii syryjskiej zakomunikowało, że to ona odpowiada za "specjalną operację", w której zginął Alusz. Niektórzy aktywiści syryjscy twierdzą jednak, że za atakiem stoi Rosja, której lotnictwo od września prowadzi bombardowania w Syrii.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła 19 grudnia rezolucję dotyczącą mapy drogowej dla procesu pokojowego w Syrii, zgodnie z którą rozmowy w sprawie zawieszenia broni i utworzenia rządu przejściowego mają rozpocząć się w styczniu.

Rezolucja ani słowem nie wspomina jednak o przyszłości prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Kwestia ta jest głównym punktem spornym między stronami konfliktu. Zachód oraz kraje Zatoki Perskiej domagają się odejścia dyktatora, którego wspiera jednak Rosja.

Plan zaakceptowany przez RB ONZ przewiduje między innymi utworzenie w ciągu pół roku rządu przejściowego oraz przeprowadzenie wolnych wyborów i opracowanie nowej konstytucji w ciągu 18 miesięcy. W negocjacjach mają uczestniczyć przedstawiciele syryjskiego rządu i opozycji.

d7y96i9

Dotychczasowe rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii dotyczyły jedynie kwestii humanitarnych lub też były blokowane przez Rosję i Chiny, które dysponują prawem weta.

Według ONZ trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 250 tysięcy ludzi.

d7y96i9

Podziel się opinią

Share

d7y96i9

d7y96i9
Więcej tematów