Trwa ładowanie...

ONZ chce na Bliskim Wschodzie zaszczepić 20 mln dzieci przeciwko polio

W Syrii i sześciu innych krajach oraz terytoriach Bliskiego Wschodu trwa zakrojona na szeroką skalę kampania szczepień przeciwko polio; akcją ma być objętych 20 milionów dzieci - poinformowały w Genewie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF.
Share
Syryjskie dzieci w obozie uchodźców w Turcji
Syryjskie dzieci w obozie uchodźców w TurcjiŹródło: AFP, Fot: Adem Altan
d2lbd96

W Syrii zaszczepiono już 650 tys. dzieci, w tym 116 tys. w objętej walkami prowincji Dajr az-Zaur. W regionie tym stwierdzono pod koniec października przypadki polio u dziesięciorga dzieci - informowała pod koniec października WHO.

Wicedyrektor WHO ds. polio (choroba Heinego-Medina) Bruce Aylward zwrócił uwagę, że "wirus rozprzestrzenia się drogą lądową, co oznacza, że nie jest obecny jedynie w części Syrii, ale w szerszym regionie".

Wstępne ustalenia wskazują, że wirus ma pakistańskie korzenie, stwierdzono go też m.in. w Kairze, a także na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Pakistan to jeden z trzech krajów na świecie, gdzie polio ma wciąż charakter endemiczny (obok Nigerii i Afganistanu).

W Syrii występowania polio nie stwierdzano od 1999 roku.

Choroba przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni - głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową; dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni. W niektórych przypadkach choroba może być śmiertelna.

d2lbd96

Podziel się opinią

Share
d2lbd96
d2lbd96
Więcej tematów