Trwa ładowanie...
05-07-2013 11:45

ONZ: 20 proc. mieszkańców Syrii cierpi na brak żywności

Cztery miliony Syryjczyków, czyli jedna piąta populacji, nie jest w stanie zaspokoić swoich potrzeb żywnościowych. Nie mogą żywności kupić ani jej wyprodukować. ONZ przewiduje, że sytuacja w Syrii będzie się pogarszać, jeśli nie zakończy się trwający tam już ponad dwa lata konflikt zbrojny.

ONZ: 20 proc. mieszkańców Syrii cierpi na brak żywnościŹródło: AFP, fot: Jim Lopez
d3d6a0j
d3d6a0j

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFP) poinformowały w raporcie, że produkcja żywności w Syrii również w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy będzie najprawdopodobniej bardzo poważnie zagrożona.

"Uprawa płodów rolnych i hodowla zwierząt oraz dostępność żywności znacząco spadła w ostatnim roku" - napisano w dokumencie opracowanym po wizycie pracowników FAO i WFP w Syrii między majem a czerwcem.

Produkcja pszenicy w tym kraju spadła do 2,4 mln ton, o ok. 40 proc. w porównaniu ze średnią roczną odnotowywaną przed konfliktem zbrojnym, który wybuchł w marcu 2011 roku. Według oenzetowskich agend Syria będzie musiała sprowadzić 1,5 mln ton pszenicy na sezon 2013-2014.

Zła sytuacja jest też w hodowli zwierząt. Szacuje się, że hodowla kurcząt spadła o ponad 50 proc. w porównaniu z 2011 rokiem; podobnie jest w przypadku hodowli owiec i bydła.

ONZ szacuje, że w sumie prawie siedem milionów ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej na terenie Syrii. Dwa miliony Syryjczyków musiało opuścić swoje domy, a około miliona przebywa w obozach dla uchodźców. Większość to kobiety i dzieci.

d3d6a0j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d6a0j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj