Hołownia uderza w Dudę i Tuska. "Naprawdę?"

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wyraził zdziwienie polsko-polską debatą na temat wizyty Benjamina Netanjahu na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Hołownia podkreślił, że premier Izraela nie planuje przyjazdu, a jego obecność nie jest konieczna.

Szymon Hołownia
Szymon Hołownia
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Marcin Obara
Adam Zygiel

Hołownia zaznaczył, że Izrael powinien być reprezentowany przez prezydenta, a jeśli to niemożliwe, to przez ministra edukacji.

"Naprawdę ciężko mi zrozumieć kolejną polsko-polską wojnę o Binjamina Netanjahu, który przyjeżdżać nie planuje, i nie powinien. I tyle" - napisał marszałek Sejmu na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podziemne odkrycie w Gazie. Tunel skrywał tajemnicę

"Prezydent RP próbował sprowokować premiera? Premier zręcznie cios sparował? Naprawdę o to powinniśmy dziś bić się nad prochami ofiar Auschwitz?" - dodał.

Podkreślił, że Polska "nie może lekceważyć postanowień" Międzynarodowego Trybunału Karnego. "Polska ma też sprawną dyplomację, która z pewnością wie, co zrobić, by 80. rocznica wyzwolenia niemieckiej fabryki śmierci nie stała się areną gorszącej przepychanki" - dodał.

"Milion żydowskich, setki tysięcy polskich i pochodzących z innych narodowości ofiar, domagają się ciszy, szacunku i modlitwy" - zaznaczył.

Rządowa uchwała

Benjamin Netanjahu jest objęty nakazem aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Trybunał wydał nakaz w listopadzie ubiegłego roku na wniosek głównego prokuratora MTK.

Rząd Polski przyjął uchwałę zapewniającą bezpieczny udział przedstawicieli Izraela w obchodach. Wcześniej prezydent Andrzej Duda zwrócił się o umożliwienie udziału Netanjahu.

Przyjęta w czwartek uchwała głosi, że "zapewnienie bezpiecznego udziału przywódcom Izraela w uroczystościach 27 stycznia 2025 roku, polski rząd traktuje jako wpisujące się w oddanie hołdu narodowi żydowskiemu, którego miliony Córek i Synów stało się ofiarami Zagłady dokonanej przez III Rzeszę". Podkreślono w niej, że "Auschwitz-Birkenau to nie tylko Pomnik Zagłady. To także wyjątkowy w skali świata cmentarz, na którym spoczywają prochy przedstawicieli niemal wszystkich narodów Europy" i wskazano, że kulturową spuścizną naszej cywilizacji jest pamięć o zmarłych oraz uczestnictwo w ceremoniach oddających im cześć.

Premier Donald Tusk zaznaczył, że mimo werdyktu MTK, przedstawiciele Izraela powinni mieć prawo do bezpiecznej wizyty w Auschwitz.

Portal Times of Israel poinformował, że Netanjahu nie planuje udziału w obchodach, a Izrael będzie reprezentowany przez ministra edukacji Yoava Kischa.

Czytaj więcej:

Wybrane dla Ciebie