Trwa ładowanie...
d1cbzo3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

ONR jako straż na pogrzebie Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". PO: czemu rząd uwiarygodnia działalność tej organizacji?

• Poseł Jan Grabiec z PO: działacze ONR byli oficjalnie współuczestnikami organizacji pogrzebu Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". To skandal
• Marek Suski z PiS: obywatele mogą brać udział w oficjalnych uroczystościach patriotycznych
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogrzeb Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na Wojskowych Powązkach
Pogrzeb Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na Wojskowych Powązkach (PAP, Fot: Marcin Obara)
d1cbzo3

Politycy PO zwrócili się z pytaniem, czy ONR jest wzorem patriotyzmu dla PiS i dlaczego rząd uwiarygodnia działalność tej organizacji, dopuszczając jej działaczy do udziału w uroczystościach państwowych. PiS odpowiada, że w takich uroczystościach obywatele mogą brać udział.

Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że podczas państwowego pogrzebu żołnierza podziemia antykomunistycznego Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", zorganizowanego w niedzielę przez MON, działacze Obozu Narodowo-Radykalnego tworzyli straż tej uroczystości. - Byli oficjalnie współuczestnikami organizacji tego przedsięwzięcia - dodał.

Grabiec stwierdził, że podnoszenie prestiżu ONR przez dopuszczenie działaczy tej organizacji do uroczystości państwowej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy jest skandaliczne.

d1cbzo3

Według niego uzasadnione jest pytanie do rządu, prezydenta i PiS, czy "młodzi ludzie podnoszący ręce w geście faszystowskim" mają być "wzorcem nowego patriotyzmu". - Czy na tym ma polegać polityka historyczna PiS? - pytał poseł prezentując zdjęcie młodych ludzi pozujących z transparentem ONR i rękami wyciągniętymi w faszystowskim pozdrowieniu.

Wtórował mu poseł PO Tomasz Cimoszewicz, który podkreślił, że do takich widoków szczególnie emocjonalnie podchodzą starsi ludzie, którzy doświadczyli II wojny światowej. - Przeżywają tę sytuację po raz drugi w swoim życiu - mówił Cimoszewicz.

Stwierdził, że "ONR hołduje radykalnemu nacjonalizmowi i propaguje tezy za nim idące". Według niego powinno się rozpocząć dyskusję o ONR w kontekście art. 13 konstytucji.

Artykuł ten stanowi, że "zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa".

d1cbzo3

Poseł PiS Marek Suski, odnosząc się do słów polityków PO, powiedział, że dla niego wzorem patriotyzmu są żołnierze Armii Krajowej, a w PiS - jak zastrzegł - nie obowiązuje żadna uchwała wyznaczająca "wzorzec patriotyzmu". Pytany o udział działaczy ONR w państwowych uroczystościach Suski odpowiedział, że obywatele mogą brać udział w oficjalnych uroczystościach patriotycznych.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział w poniedziałek w "Kropce nad i", że ONR nie był współorganizatorem uroczystości pogrzebowych "Łupaszki" i nie konsultowano się w tej sprawie z kancelarią prezydenta.

Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" został pochowany 65 lat po śmierci z wojskowym ceremoniałem na Wojskowych Powązkach. Podczas uroczystości pogrzebowych odczytano decyzję ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza o pośmiertnym awansowaniu Zygmunta Szendzielarza - który w chwili śmierci był majorem - na stopień pułkownika.

d1cbzo3

Podziel się opinią

Share

d1cbzo3

d1cbzo3
Więcej tematów