Świat"On może doprowadzić do porażki polskiej prezydencji"

"On może doprowadzić do porażki polskiej prezydencji"

Ukraińska politolog Alona Hetmanczuk obawia się, by prezydent Wiktor Janukowycz nie przekształcił w porażkę oczekiwanego sukcesu polskiej prezydencji w UE, jakim dla Warszawy ma być zawarcie umowy stowarzyszeniowej między Brukselą a Kijowem.

"On może doprowadzić do porażki polskiej prezydencji"
Źródło zdjęć: © AFP

29.09.2011 | aktual.: 29.09.2011 17:58

Do porażki tej mogłoby dojść, gdyby ukraińskie władze, wbrew apelom Zachodu, wydały wyrok pozbawienia wolności wobec byłej premier Julii Tymoszenko - wynika z artykułu Hetmanczuk, szefowej kijowskiego Instytutu Polityki Światowej, który ukazał się w gazecie internetowej "Ukrainska Prawda".

"Polacy naprawdę boją się, by wraz z przyjazdem ukraińskiego prezydenta do Polski na szczyt PW z Kijowa nie nadeszła kolejna 'dobra nowina' w sprawie Tymoszenko. Takiego ciosu od Janukowycza Polska, która jest dziś zmuszona do współpracy z ukraińskimi władzami na rzecz integracji europejskiej Ukrainy, nie wytrzyma. Ukaranie Tymoszenko będzie osobistym policzkiem dla Komorowskiego, Tuska i Sikorskiego" - czytamy w artykule.

Politolog, która przebywa obecnie w Polsce, zauważyła, że szef MSZ Radosław Sikorski, występując tego samego dnia na konferencji społeczeństwa obywatelskiego w Warszawie, ani razu nie wymienił w swym przemówieniu nazwiska Tymoszenko. Konferencja ta poprzedza zaplanowany na godziny wieczorne szczyt Partnerstwa Wschodniego. Weźmie w nim udział prezydent Janukowycz.

Hetmanczuk uważa, że Warszawa zaniepokojona jest także ostatnim spotkaniem Janukowycza z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem i premierem Władimirem Putinem; do spotkania doszło w minioną sobotę w Zawidowie koło Tweru.

"O ile jeszcze kilka tygodni temu uważano w Warszawie, że relacje Janukowycza z Rosją zabrnęły w ślepy zaułek i że nie ma on innego wyjścia, niż wypuścić Tymoszenko na wolność i integrować się z UE, to dziś Warszawa obawia się, że po sobotnim spotkaniu, na którym rzekomo doszło do postępu w ukraińsko-rosyjskich stosunkach gazowych, Janukowycz będzie bardziej pewny siebie na europejskim froncie" - podkreśliła szefowa kijowskiego Instytutu.

W toczącym się obecnie w Kijowie procesie Tymoszenko jest oskarżona o nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 r. Obecne władze Ukrainy uważają, że umowy te są dla nich niekorzystne, i domagają się od Moskwy ich zmiany.

Tymoszenko, która od początku sierpnia przebywa w areszcie, utrzymuje, że jej sprawa jest inspirowana przez Janukowycza, jej największego przeciwnika politycznego.

Niektóre państwa UE, takie jak Francja i Niemcy, uważają, że w związku z politycznym procesem Tymoszenko trwające dziś rozmowy o umowie stowarzyszeniowej między Kijowem a Brukselą powinny być zamrożone. Zdaniem polskiej prezydencji rozmowy należy kontynuować.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)