Omikron zakończy pandemię w Europie? Głos WHO
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę, przyznał w niedzielę, że "kontynent zmierza w kierunku pokonania pandemii". Zaznaczył także, że trzeba nadal koniecznie zachować ostrożność, ze względu na dużą liczbę mutacji koronawirusa.
Hans Kluge, dyrektor WHO na Europę ocenił, że do marca 2022 roku ok. 60 proc. Europejczyków może zakazić się wariantem Omikron. Po osiągnięciu szczytu zakażeń "wykształcona zostanie kilkutygodniowa odporność populacyjna wynikająca z kampanii szczepień lub przejścia choroby Covid-19" - wskazał Kluge.
Zmierzamy w kierunku pokonania pandemii
"To prawdopodobne, że kontynent zmierza w kierunku pokonania pandemii" - zaznaczył Kluge, dodając, że nadal konieczne jest zachowanie ostrożności ze względu na dużą zdolność wirusa do mutacji. "Oczekujemy, że sytuacja znacząco się uspokoi przed nawrotem choroby w okolicach końca roku, jednak powrót ten nie będzie oznaczał powrotu pandemii" - dodał.
Omikron w Europie w połowie stycznia odpowiadał za 15 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem. Na początku miesiąca nowy wariant SARS-CoV-2 zidentyfikowano u 6 proc. nowo zakażonych.
Bezpłatne testy w aptekach
Ministerstwo Zdrowia skierowało w poniedziałek do opublikowania projekt w sprawie bezpłatnych badań, które mogą być wykonywane przez farmaceutę. Umożliwi to testowanie w kierunku COVID-19 w aptekach. Jak tłumaczy resort zdrowia, potrzeba potrzeba wydania rozporządzenia podyktowana jest m.in. pojawieniem się wariantu koronawirusa Omikron, który wykazuje duży potencjał zakaźny. MZ podnosi, że niezbędne jest uruchomienie kolejnych punktów testowania w celu zidentyfikowania przypadków z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 oraz podjęcia odpowiednich środków zapobiegawczych i kontrolnych.