Trwa ładowanie...

Olsztyn: znamy wyniki II tury wyborów. Piotr Grzymowicz wygrywa z Czesławem Małkowskim

Z pierwszych, jeszcze nieoficjalnych wyników wyborów w Olsztynie wynika, że po raz kolejny prezydentem miasta zostanie Piotr Grzymowicz. Pokonał tym samym swojego poprzednika na tym stanowisku, który ponownie ubiegał się o fotel prezydenta miasta, Czesława Małkowskiego.

Olsztyn: znamy wyniki II tury wyborów. Piotr Grzymowicz wygrywa z Czesławem MałkowskimŹródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
df1ns0v
df1ns0v

Po podliczeniu głosów ze 101 komisji wyborczych, w których głosowali mieszkańcy Olsztyna, okazało się, że przewaga Piotra Grzymowicza nad Czesławem Małkowskim wynosi ok. 6 tys. głosów. Na razie są to jednak dane nieoficjalne, spisywane z protokołów po zakończeniu liczenia głosów w obwodowych komisjach wyborczych. Muszą one zostać jeszcze zatwierdzone przez Miejską Komisję Wyborczą.

Grzymowicz jest prezydentem Olsztyna od 2009, gdy zwyciężył w przedterminowych wyborach na prezydenta Olsztyna, pokonując w II turze kandydata KW Platformy Obywatelskiej Krzysztofa Krukowskiego. Uzyskał wówczas ponad 60 proc. głosów. Startował jako kandydat KW Polskiego Stronnictwa Ludowego z poparciem KWW Ponad Podziałami.

W 2010 startując z KWW Piotra Grzymowicza skutecznie ubiegał się o reelekcję. Pokonał (również w II turze) byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego, uzyskując 53,28 proc. głosów. W 2014 został wybrany na kolejną kadencję, ponownie zwyciężając w II turze swojego poprzednika na stanowisku prezydenta miasta.

df1ns0v

Małkowski był prezydentem Olsztyna w latach 2001-2008. Został odwołany z urzędu po referendum, w którym mieszkńcy miasta uznali, że nie powinien dalej pełnić tej funkcji. Miało to związek z aferą, która wybuchła po tym jak kilka urzędniczek oskarżyło go o molestowanie seksualne i gwałt.

W 2015 roku sąd skazał Małkowskiego na 5 lat bezwzględnego pozbawienia wolności za gwałt i usiłowanie gwałtu. Prócz tego sąd zabronił mu pełnić funkcji kierowniczych w samorządzie przez okres 6 lat. Wyrok był jednak nieprawomocny. Obie strony odwołały się od niego. W 2016 Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Ponowny proces trwa.

Źródło: gazetaolsztyńska.pl, wyborcza.pl

df1ns0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df1ns0v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj