Trwa ładowanie...
d2p7fos
01-03-2012 22:15

"Okulary Równości" dla Grodzkiej, Czubaszek i Ikonowicza

Anna Grodzka, Maria Czubaszek i Piotr Ikonowicz są wśród laureatów "Okularów Równości" - nagrody przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Laureatów ogłoszono podczas uroczystej gali.

d2p7fos
d2p7fos

W czwartkowej uroczystości wzięły udział m.in. rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz i wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (Ruch Palikota).

"Okulary równości" przyznawane są osobom, organizacjom lub instytucjom za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz praw kobiet, mniejszości i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, niepełnosprawność albo orientację seksualną oraz na rzecz sprawiedliwości społecznej i zwalczania ubóstwa.

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach. Posłanka Ruchu Palikota Anna Grodzka była jedyną nagrodzoną w kategorii "Prawa mniejszości i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek, rasę, pochodzenie etniczne, religię, wiarę lub jej brak, niepełnosprawność albo orientację seksualną". Doceniono ją "za osobistą odwagę w przełamywaniu tabu oraz stworzenie fundacji Trans-Fuzja i konsekwentne działania na rzecz osób transpłciowych w Polsce i Europie".

Wśród nominowanych w tej kategorii była też dziennikarka Ewa Siedlecka "za wielokrotne publikacje na temat związków partnerskich i obronę praw osób homoseksualnych"; Fundacja im. Mojżesza Schorra - za pomysł dedykowania tegorocznego Dnia Kobiet pamięci Stefanii Wilczyńskiej, działaczce na rzecz praw dzieci, współpracownicy Janusza Korczaka; Kampania Przeciw Homofobii - "za konsekwencję w działaniu na rzecz praw osób nieheteroseksualnych, a przede wszystkim za stworzenie Festiwali Tęczowych Rodzin uświadamiających społeczeństwu, że rodzina homoseksualna istnieje i zasługuje, tak jak każda rodzina na szacunek, pomoc i wsparcie; Stowarzyszenie Nigdy Więcej - "za konsekwentne przeciwstawianie się rasizmowi, ksenofobii, nietolerancji i wszelkim przejawom dyskryminacji" oraz za kampanię społeczną "Wykopmy rasizm ze stadionów".

d2p7fos

W kategorii "Prawa Kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci" nagrodzono Porozumienie Kobiet 8 Marca za coroczną organizację "Manify" i "przywracanie właściwego rozumienia istoty Międzynarodowego Dnia Kobiet"; felietonistkę Marię Czubaszek "za osobistą odwagę w głoszeniu poglądów, niezłomność w przełamywaniu tabu dotyczącego aborcji i obronę prawa kobiet do świadomego wyboru w kwestii posiadania dzieci"; nagrodzono też działaczki społeczne z Wałbrzycha Magdę Malinowską oraz Małgorzatę Maciejewską za działalność w organizacjach feministycznych.

Wśród nominowanych w tej kategorii były m.in. prawniczka Monika Gąsiorowska za obronę praw kobiet i reprezentowanie ich przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka oraz Ewa Wanat za stworzenie Radia TOK FM - "unikalnej anteny, konsekwentnie podejmującej tematy trudne i uznawane za kontrowersyjne".

Zwycięzcą trzeciej kategorii "Sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa" został działacz i polityk lewicy Piotr Ikonowicz za stworzenie Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, która pomaga biednym i wykluczonym. Nominowane były też m.in. Elżbieta Kozyra, założycielka Fundacji Przyjazny Dom Dziecka i Hanna Gill-Piątek m.in. za książkę "Bieda. Przewodnik dla dzieci".

Fundacja przyznaje też "antynagrodę", czyli "Skierowania do okulisty" dla tych, których działania rażąco naruszają prawa lub wolności stanowiące fundament powszechnych praw człowieka, mając nadzieję, że jej otrzymanie będzie napomnieniem i ostrzeżeniem. W tym roku otrzymali je posłowie: Leszek Miller (SLD) "za żarty seksistowskie i używanie dyskryminujących określeń", Stefan Niesiołowski (PO) "za to, że nie rozumie tolerancji i gardzi ludźmi, którzy są inni" oraz Marek Suski (PiS) "za nieznajomość praw człowieka".

d2p7fos

W imieniu Niesiołowskiego nagrodę odebrała Kozłowska-Rajewicz, która powiedziała, że nie zgadza się oceną kapituły.

W poprzednich latach "Okularami Równości" nagrodzono m.in. rektor Uniwersytetu Warszawskiego Katarzynę Chałasińską-Macukow, m.in. za powołanie na UW pierwszej rady ds. przeciwdziałania dyskryminacji.

Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej została utworzona wiosną 2011, przez jej bliskich, przyjaciół i współpracowników. Jej misją jest kontynuacja działań Jarugi-Nowackiej, oraz upamiętnienie jej pracy i dokonań. Fundacja działa na rzecz upowszechniania i przestrzegania praw człowieka, w szczególności praw kobiet, przeciwdziałania wszelkim przejawom dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, rasę pochodzenie etniczne, status ekonomiczny i społeczny, światopogląd, niepełnosprawność lub orientację seksualną.

W kapitule nagrody zasiadają m.in. Wanda Nowicka, Dorota Warakomska, prof. Eleonora Zielińska, prof. Zbigniew Izdebski, Ryszard Kalisz, Tomasz Raczek, Jacek Żakowski i Elżbieta Matynia.

Izabela Jaruga-Nowacka - posłanka na Sejm RP II, IV, V i VI kadencji, wicepremier, minister polityki społecznej, pełnomocniczka rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn - zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem.

d2p7fos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7fos
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj