PolskaOkrojony kodeks pracy dla małych firm

Okrojony kodeks pracy dla małych firm

Blisko 3,5 mln firm, które zatrudniają do dziewięciu pracowników, będzie zwolnionych z obowiązku przestrzegania części przepisów kodeksu pracy - zapowiada "Gazeta Prawna".

Przepisy te dotyczą m.in. zwalniania podwładnych i obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy. Tak wynika z najnowszego projektu nowelizacji kodeksu pracy, który przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt przewiduje, że firmy zatrudniające do dziewięciu osób i osoby fizyczne będą mogły zwalniać pracowników w wieku przedemerytalnym (po wypłacie im odpowiedniej odprawy), a ich podwładni, w tym również kobiety w ciąży, nie będą mogli żądać przywrócenia do pracy, jeśli wypowiedzenie okaże się bezprawne.

Projekt wprowadza też zmiany dotyczące wszystkich pracodawców, bez względu na liczbę zatrudnionych. Od 2009 r. firmy będą płacić podwładnym 80% wynagrodzenia tylko za 14, a nie jak obecnie za 33 dni zwolnienia lekarskiego. Po dwóch tygodniach pracownik będzie miał prawo do zasiłku chorobowego.

Propozycje te popierają pracodawcy, ale związki zawodowe już zapowiadają protesty. Ich zdaniem znacząco pogarszają one sytuację pracowników.

Obraz
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)