Trwa ładowanie...
d1aqabj

Okręty marynarki wojennej USA w odpowiedzi na prowokacyjne zachowanie Iranu

Okręty marynarki wojennej USA będą przez jakiś czas "towarzyszyć" statkom komercyjnym pod banderą Stanów Zjednoczonych przepływającym przez cieśninę Ormuz. Jest to reakcją na prowokacyjne - zdaniem Waszyngtonu - zachowanie Iranu w Zatoce Perskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Okręty marynarki wojennej USA w odpowiedzi na prowokacyjne zachowanie Iranu
(AFP, Fot: Alberto Pizzoli)
d1aqabj

Agencje prasowe poinformowały o tym w czwartek, powołując się na niewymienionych z nazwiska przedstawicieli resortu obrony USA. Associated Press zwraca uwagę, że marynarka wojenna USA rozróżnia między towarzyszeniem statkom a ich eskortowaniem. Cytowani przedstawiciele resortu obrony powiedzieli, że marynarka wojenna będzie z wyprzedzeniem informowała statki komercyjne mające przepływać przez cieśninę Ormuz, iż monitoruje tam sytuację.

We wtorek kontenerowiec "Maersk Tigris", pływający pod banderą Wysp Marshalla, został zajęty przez irańską marynarkę wojenną i skierowany do portu Bandar Abbas. Pentagon informował, że statek został zawrócony na wysokości cieśniny Ormuz po oddaniu strzałów ostrzegawczych przez irańskie łodzie patrolowe. Strona irańska twierdzi, że statek został zajęty, ponieważ firma shippingowa Maersk nie uregulowała zobowiązań finansowych wynikłych z toczonego od dawna sporu biznesowego.

Po wysłaniu przez "Maersk Tigris" sygnału SOS amerykańskie siły zbrojne w regionie wysłały niszczyciel USS Farragut i samoloty rozpoznawcze, aby monitorować sytuację.

d1aqabj

Podziel się opinią

Share
d1aqabj
d1aqabj
Więcej tematów