Trwa ładowanie...
d2wc0ij
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Okręty marynarki wojennej USA w odpowiedzi na prowokacyjne zachowanie Iranu

Okręty marynarki wojennej USA będą przez jakiś czas "towarzyszyć" statkom komercyjnym pod banderą Stanów Zjednoczonych przepływającym przez cieśninę Ormuz. Jest to reakcją na prowokacyjne - zdaniem Waszyngtonu - zachowanie Iranu w Zatoce Perskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(AFP, Fot: Alberto Pizzoli)
d2wc0ij

Agencje prasowe poinformowały o tym w czwartek, powołując się na niewymienionych z nazwiska przedstawicieli resortu obrony USA. Associated Press zwraca uwagę, że marynarka wojenna USA rozróżnia między towarzyszeniem statkom a ich eskortowaniem. Cytowani przedstawiciele resortu obrony powiedzieli, że marynarka wojenna będzie z wyprzedzeniem informowała statki komercyjne mające przepływać przez cieśninę Ormuz, iż monitoruje tam sytuację.

We wtorek kontenerowiec "Maersk Tigris", pływający pod banderą Wysp Marshalla, został zajęty przez irańską marynarkę wojenną i skierowany do portu Bandar Abbas. Pentagon informował, że statek został zawrócony na wysokości cieśniny Ormuz po oddaniu strzałów ostrzegawczych przez irańskie łodzie patrolowe. Strona irańska twierdzi, że statek został zajęty, ponieważ firma shippingowa Maersk nie uregulowała zobowiązań finansowych wynikłych z toczonego od dawna sporu biznesowego.

Po wysłaniu przez "Maersk Tigris" sygnału SOS amerykańskie siły zbrojne w regionie wysłały niszczyciel USS Farragut i samoloty rozpoznawcze, aby monitorować sytuację.

d2wc0ij

Podziel się opinią

Share

d2wc0ij

d2wc0ij
Więcej tematów