Polska"Okrągły stół na temat tolerancji"

"Okrągły stół na temat tolerancji"

O tolerancji w polskim społeczeństwie i mediach dyskutowali w Warszawie uczestnicy konferencji "Okrągły stół na temat tolerancji", zorganizowanej przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Większość z nich oceniła, że oznaki nietolerancji w Polsce można spotkać dość często.

Rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll zaznaczył, że "tolerancja jest jedną z podstawowych wartości, na której oparty jest porządek społeczny". Podkreślił, że powodem zorganizowania konferencji były napływające w ostatnim czasie do jego biura sprawy dotyczące publikacji o charakterze antysemickim oraz naruszających uczucia religijne.

Wielu uczestników sesji wskazywało, że w Polsce bardzo często spotyka się zachowania antysemickie, nietolerancję dla mniejszości narodowych, dla odmienności płciowej.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Leon Kieres, zauważył, że Polacy często tolerują tylko swoje środowisko, natomiast na odmienność innych reagujemy negatywnie. Dodał, że w tej sytuacji powstaje pytanie, czy takie negatywne reakcje kiedykolwiek znikną. "Myślę, że możemy mówić dużo o tolerancji, ale jeżeli społeczeństwo nie będzie miało przykładów z góry, od polityków, parlamentarzystów, to nigdy tego nie uzyskamy" - podkreślił.

Według prof. Andrzeja Rzeplińskiego z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka tolerancję powinniśmy postrzegać jako "radość z tego, że jesteśmy różni". Zaznaczył on, że w niektórych obszarach Polacy są zbyt tolerancyjni. "Jesteśmy na przykład zbyt tolerancyjni wobec 'badziewia', które nas zalewa, wobec bylejakości, drobnych kradzieży. To zresztą - w moim przekonaniu - jest przyczyną, że tak chętnie chcemy głosować na Samoobronę, grupę, której niektórzy członkowie mają problemy prawne" - powiedział.

"Na pewno za mało mówi się w mediach o tolerancji. Dotyczy to zwłaszcza mediów publicznych" - oceniła przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek. Podkreśliła, że często dziennikarze, "bojąc się komuś narazić, unikają poruszania spornych, drażliwych tematów, np. dotyczących wyznawanych wartości".

W jej opinii w ostatnim czasie w polskim społeczeństwie i mediach zmienił się stosunek do osób niepełnosprawnych. "Natomiast nietolerancja, która ma źródło w światopoglądzie, w przekonaniach religijnych, jest nadal z daleka omijana" - oceniła przewodnicząca KRRiT.

Według redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego", ks. Adama Bonieckiego, polskie media są w tej chwili "w trakcie kształtowania modelu kulturowego w kwestii tolerancji".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)