Okrągły stół na temat systemu opieki nad osobami niepełnosprawnymi
Okrągły stół, przy którym każdy głos zostanie wysłuchany. W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej rozpocznie się spotkanie na temat systemu opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Obecni mają być reprezentanci wszystkich zainteresowanych, głownie przedstawiciele protestujących niedawno grup opiekunów - mówi wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn.
30.04.2014 | aktual.: 30.04.2014 06:21
Rozmowy będą dotyczyć między innymi różnic w wysokości świadczeń. Obecnie, opiekunowie dzieci dostają wyższe świadczenia niż opiekunowie osób, które stały się niepełnosprawne w wieku dorosłym.
Opiekunom dzieci przyznano od maja podwyżkę świadczeń do tysiąca złotych i dojście - do 2016 roku - do poziomu płacy minimalnej, bez względu na dochód rodziny. Opiekunowie dorosłych otrzymują obecnie 520 złotych, jeżeli dochód nie przekracza 623 złotych na osobę w rodzinie opiekuna i podopiecznego. W lipcu ub. roku opiekunowie utracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli nie spełniali kryterium dochodowego. Trybunał Konstytucyjny nakazał świadczenie przywrócić, prezydent podpisał już ustawę, która to reguluje.
Jak zaznacza minister Seredyn, obecnie w Polsce jest około miliona osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym. Gdyby każdy korzystał z pomocy opiekuna wydatki z budżetu sięgnęłyby 18 miliardów złotych.
- Należy się więc zastanowić, jakiego wsparcia potrzebują konkretne osoby i jak to zrobić w formach innych niż zasiłki - zaznacza wiceminister pracy. W jej ocenie, znacznym wsparciem byłyby placówki dziennej opieki i pomoc w edukacji i ochronie zdrowia.
- Te elementy mają współtworzyć system, którego projekt ma powstać do końca roku - zaznacza wiceminister Elżbieta Seredyn.
W spotkaniu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oprócz 2 grup opiekunów osób niepełnosprawnych mają wziąć udział eksperci i politycy, między innymi: marszałek Sejmu Ewa Kopacz, przedstawiciele kancelarii prezydenta, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, przedstawiciele resortu edukacji, klubów parlamentarnych oraz sejmowych i senackich komisji zajmujących się polityką społeczną i rodziną. Zaproszone zostały także organizacje pozarządowe wspierające niepełnosprawnych, w tym fundacje Anny Dymnej, Jerzego Owsiaka oraz klinika Budzik.
Według szacunków resortu pracy - gospodarza spotkania - obrady okrągłego stołu mają potrwać co najmniej kilka godzin.