PolskaOkaleczali i uśmiercali dzieci - on to opisał

Okaleczali i uśmiercali dzieci - on to opisał

Michał Staniul, dziennikarz Wirtualnej Polski, jest nominowany do nagrody "Pióro Nadziei" Amnesty International. Jury konkursu zwróciło uwagę na jego artykuł o nielegalnych testach leków na Nigeryjczykach, które doprowadziły do śmierci lub okaleczenia dwustu dzieci.

Okaleczali i uśmiercali dzieci - on to opisał
Źródło zdjęć: © Prywatne archiwum

11.10.2011 | aktual.: 11.10.2011 16:43

"Piórem Nadziei" wyróżnione zostają najlepsze artykuły o prawach człowieka. W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz 10. Wśród czterech nominowanych prac jest tekst dziennikarza serwisu konflikty.wp.pl: "Producent Viagry zapłaci gigantyczne odszkodowania?".

Michał Staniul opisuje cierpienie małych Nigeryjczyków, na których gigant farmaceutyczny - firma Pfizer - nielegalnie testowała leki. Zakończyło się to śmiercią lub okaleczeniem niemal dwustu dzieci. Niektóre z nich straciły wzrok, słuch lub zostały sparaliżowane. Przez lata Nigeryjczycy walczyli o odszkodowania od producenta felernego leku. Artykuł ukazał się w lipcu ubiegłego roku, w sierpniu tego roku Pfizer wypłacił po 175 tysięcy dolarów czterem pokrzywdzonym rodzinom. Bliscy innych ofiar otrzymają pieniądze w najbliższych miesiącach.

- Był to temat zupełnie przemilczany w polskiej prasie, poza małymi wzmiankami. A moim zdaniem, jest to coś wyjątkowo oburzającego - dotknęło nieświadome dzieci i ich rodziny. Uważałem, że opinia publiczna, również w Polsce, powinna poznać lepiej ten temat - mówi Staniul.

Na unikatowość problemu, poruszonego przez Staniula, zwraca uwagę także rzeczniczka Amnesty International Aleksandra Minkiewicz. Jury podkreśliło również, że jest to tekst przygotowany do nowych mediów, a więc pisany inaczej niż artykuły prasowe.

- Cieszę się, bo to duże wyróżnienie znaleźć się wśród nominowanych do nagrody Amnesty International. To organizacja, którą szanuję. Jestem mile zaskoczony - zareagował autor na wieść o nominacji.

Inni nominowani

Pozostali nominowani to: Marta Konarzewska za "Jestem nauczycielką i jestem lesbijką", Katarzyna Kwiatkowska za "Na strzał trzeba czekać" oraz Grzegorz Szymanik i Natalia Waloch za "Nigeria na prawo, Somalia na lewo".

Katarzyna Kwiatkowska również współpracuje z Wirtualną Polską ().

Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony 16 października podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wydarzenie uświetni projekcja "To nie jest film" o Jafarze Panahim, irańskim reżyserze przybywającym w areszcie domowym.

W skład jury konkursu "Pióro Nadziei" weszli: Ewa Siedlecka, prof. Roman Wieruszewski, Anna Laszuk, Max Cegielski i Mateusz Hładki.

Dwie pasje: pisanie i żagle

Michał Staniul zajmuje się wydarzeniami w Afryce i Ameryce Łacińskiej oraz prawami człowieka. Z Wirtualną Polską związany od 2009 roku, wcześniej zajmował się dziennikarstwem obywatelskim. Z wykształcenia polemolog, z zamiłowania żeglarz i basista. Szlifuje warsztat w Polskiej Szkole Reportażu.

Przeczytaj również inne artykuły Michała Staniula:

Autor prowadzi także swój blog: Blizny Świata.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)