Trwa ładowanie...
d3yrif6
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ok. 5 mln Syryjczyków żyje na obszarach, gdzie mogą eksplodować bomby

Około 5,1 mln Syryjczyków żyje na obszarach wysoce zagrożonych wybuchem bomb, które nie zostały zdetonowane i przez następne lata będą stanowiły dla ludności śmiertelne ryzyko - poinformowała organizacja pomocowa Handicap International.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie czteroletniej Adi Hudea, która wzięła obiektyw za broń (Twitter, Fot: Osman Sagirli)
d3yrif6

Organizacja specjalizująca się w pomocy osobom niepełnosprawnym przeanalizowała 78 tysięcy incydentów, do których doszło od grudnia 2012 r. do marca 2015 r. podczas wojny w Syrii. Aż 80 proc. tych incydentów miało miejsce z użyciem silnie niszczącej broni takiej jak rakiety, moździerze i bomby. Do trzech czwartych incydentów dochodzi na zamieszkanych obszarach takich jak większe miasta, czy miasteczka.

- Sugeruje to, że walczący nie chcą odróżniać cywilów od biorących udział w konflikcie, co oznacza naruszanie międzynarodowego prawa humanitarnego - ocenia organizacja, która udziela pomocy osobom niepełnosprawnym w strefach konfliktów i katastrof naturalnych.

Z badań Handicap International wynika, że najbardziej dotknięte są w ten sposób w Syrii gęsto zaludnione zachodnie prowincje Aleppo, Dara, Idlib oraz środkowa prowincja Hims i Damaszek.

d3yrif6

Według ONZ w trwającym od marca 2011 r. konflikcie w Syrii śmierć poniosło ponad 220 tysięcy ludzi. Organizacja Syryjskie Obserwatorium praw Człowieka podaje, że ponad 1,5 mln zostało rannych.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że dyplomatyczne wysiłki zmierzające do znalezienia politycznego rozwiązania prowadzą donikąd.

Kilka grup rebelianckich walczy z syryjską armią i sprzymierzonymi z nią bojownikami. Od zeszłego lata siły USA bombardują cele dżihadystów z Państwa Islamskiego, które na części Iraku i Syrii ustanowiła kalifat.

d3yrif6

Podziel się opinią

Share

d3yrif6

d3yrif6
Więcej tematów