Trwa ładowanie...
d1isqe5

Ojciec Antoniego Macierewicz otruł się cyjankiem. Tomasz Piątek ujawnia nowe fakty

Antoni Macierewicz stracił ojca, gdy miał zaledwie 15 miesięcy. Nadal jest wiele wątpliwości w sprawie jego śmierci. Teraz na jaw wyszedł nieznany dokument – lojalka, jaką podpisał Zdzisław Macierewicz, ale dwa tygodnie później otruł się cyjankiem potasu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antoni Macierewicz stracił ojca jako dziecko
Antoni Macierewicz stracił ojca jako dziecko (Forum)
d1isqe5

Dokument na mikrofilmach IPN odnalazł Tomasz Piątek, który właśnie wydaje kolejną książkę o polityku PiS "Macierewicz. Jak to się stało". Treść dokumentu opublikował "Fakt".

"Ja Macierewicz Zdzisław zdając sobie sprawę całkowicie z karalności mojego postępowania polegającego na przechowywaniu dolarów w tajemnicy przed władzami państwowymi orientując się co do nielegalności tych funduszów, pragnąc zrehabilitować się przed Władzą Ludową zobowiązuję się przystąpić dobrowolnie do współpracy z organami bezpieczeństwa publicznego. Zobowiązuję się do współdziałania z organami bezpieczeństwa celem wykrywania i unieszkodliwiania elementów godzących w podstawy demokratycznego ustroju Polski Ludowej. Zobowiązuję się utrzymywać w ścisłej tajemnicy fakt swojej współpracy z organami bezpieczeństwa świadom tego, że za ujawnienie tej tajemnicy pociągnięty będę do odpowiedzialności przez sąd wojskowy. Dla głębszego zakonspirowania się mojej działalności zobowiązuję się dostarczania przeze mnie informacji posługując się pseudonimem Z-3" – brzmi treść lojalki napisanej przez Zdzisława Macierewicza 28 października 1949 r.

Macierewicz senior zaledwie dwa tygodnie po podpisaniu dokumentu tuż przed wizytą UB w swojej pracowni chemicznej, otruł się cyjankiem potasu.
Zdzisław Macierewicz w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Od 1937 działał w Stronnictwie Pracy, po wojnie w warunkach podziemnych. Był inwigilowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Był chemikiem i wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim.

d1isqe5

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Trybunał Stanu dla Dudy? „To nieuniknione. Pytanie, czy Kaczyński uniknie odpowiedzialności

d1isqe5

Podziel się opinią

Share

d1isqe5

d1isqe5
Więcej tematów