Trwa ładowanie...

Ojciec Antoniego Macierewicz otruł się cyjankiem. Tomasz Piątek ujawnia nowe fakty

Antoni Macierewicz stracił ojca, gdy miał zaledwie 15 miesięcy. Nadal jest wiele wątpliwości w sprawie jego śmierci. Teraz na jaw wyszedł nieznany dokument – lojalka, jaką podpisał Zdzisław Macierewicz, ale dwa tygodnie później otruł się cyjankiem potasu.

Ojciec Antoniego Macierewicz otruł się cyjankiem. Tomasz Piątek ujawnia nowe faktyŹródło: Forum
d13zlod
d13zlod

Dokument na mikrofilmach IPN odnalazł Tomasz Piątek, który właśnie wydaje kolejną książkę o polityku PiS "Macierewicz. Jak to się stało". Treść dokumentu opublikował "Fakt".

"Ja Macierewicz Zdzisław zdając sobie sprawę całkowicie z karalności mojego postępowania polegającego na przechowywaniu dolarów w tajemnicy przed władzami państwowymi orientując się co do nielegalności tych funduszów, pragnąc zrehabilitować się przed Władzą Ludową zobowiązuję się przystąpić dobrowolnie do współpracy z organami bezpieczeństwa publicznego. Zobowiązuję się do współdziałania z organami bezpieczeństwa celem wykrywania i unieszkodliwiania elementów godzących w podstawy demokratycznego ustroju Polski Ludowej. Zobowiązuję się utrzymywać w ścisłej tajemnicy fakt swojej współpracy z organami bezpieczeństwa świadom tego, że za ujawnienie tej tajemnicy pociągnięty będę do odpowiedzialności przez sąd wojskowy. Dla głębszego zakonspirowania się mojej działalności zobowiązuję się dostarczania przeze mnie informacji posługując się pseudonimem Z-3" – brzmi treść lojalki napisanej przez Zdzisława Macierewicza 28 października 1949 r.

Macierewicz senior zaledwie dwa tygodnie po podpisaniu dokumentu tuż przed wizytą UB w swojej pracowni chemicznej, otruł się cyjankiem potasu.
Zdzisław Macierewicz w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Od 1937 działał w Stronnictwie Pracy, po wojnie w warunkach podziemnych. Był inwigilowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Był chemikiem i wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim.

d13zlod

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Trybunał Stanu dla Dudy? „To nieuniknione. Pytanie, czy Kaczyński uniknie odpowiedzialności

d13zlod
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13zlod
Więcej tematów